Akcja redakcja

sport

Listopad szybko się zbliża. A wraz z nim prosta w Anglii, Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych akcja MOvember. To zbitka dwóch słów: MOustache – wąsy i noVEMBER – listopad. A wszystko po to, by przypominać ludziom o raku prostaty i raku jąder. Głównie o profilaktyce leczenia oraz badania męskiego zabójcy. Pierwsze oraz doświadczenia dowodzą, że facetów to nieco obchodzi, stąd metoda tania i oczywiście niezbyt modna. Wąsy! Jako redakcja podnosimy ją w niniejszym roku w Polsce, rozpropagowujemy i zachęcamy, ponieważ o włączyć się do walki. To silna chodzi do indywidualnej bramki! A skorzystają na niej zarówno kobiety. Nie bezpośrednio, nie poprzez ostatnie wąsy, tylko to mów gustu, tylko na pewno pośrednio, poprzez zdrowie lub leczenie swoich drogich facetów: synów, braci, mężów, ojców, dziadków, kumpli, przyjaciół.
Sam nigdy wąsów nie miałem dodatkowo nie nosiłem. Czasami dla zbytu przy goleniu zostawiałem wąsik pod nosem, ale przyznaję, wyglądam kiepsko. Nieważne. Spróbuję, może więc oczywiście zwróci czyjąś uwagę, lecz nie na moją twarz, natomiast na polskie problemy. Jest szybko jeden sukces, dotyczy mnie samego, jednak to wciąż październik. Ja na pewno pójdę się przebadać, ponieważ… zupełnie nie byłem, a następnie nadejdzie 36 wiosna mego życia. Znajdę, ustalę, zbadam, oraz niezbędne adresy przekażę dalej.
Włos więc nie moja bajka. Kiedyś podjąłem heroiczną próbę zapuszczenia wąsów i brody, a zakończyło się małą kompromitacją. Po kilku tygodniach efekt nie był piorunujący. W poszczególnych miejscach pozostały irytujące niezalesione gołe placki, wąsy nijak nie chciały się powiązać z brodą wokół ust. Obie składowe zarostu żyły naszym mieszkaniem. Prowadziłem wtedy program studyjny oraz kiedy przed drinkiem spośród nich swoja Pani Basia (charakteryzatorka) stwierdziła, że musi domalować mi specjalistyczną kredką trochę zarostu, uznałem, iż eksperyment zakończył się klęską. W studio wprawdzie wyglądałem niemal idealnie, jednak po umyciu twarzy znów wyszły wszystkie niedoskonałości. Zgoliłem to swój „kolejowy” zarost zaraz po powrocie do domu, z czego znacznie ucieszyła się moja Żona:)
W grudniu ubiegłego roku stanowił w Liverpoolu przygotować wywiad z Jankiem Muchą, bramkarzem Evertonu. Poprzez wszystek listopad wcześniej komentowałem mecze angielskich drużyn, w jakich mówili piłkarze angielskich klubów zatrudnieni w akcję MOvember. Uznałem wtedy, iż potrzeba spróbować u nas. Sam zacznę zapuszczać wąsik, dokładnie goląc resztę zarostu od połowy października. Słowo! Jak powinno się od 1 listopada, a jak inicjator pracy muszę jakoś wyglądać na jej starcie. Pamiętam wrażenia Phila Jagielki czy Leightona Bainesa, którzy twierdzili, iż swędziało, gdyż nie byli przyzwyczajeni, gdyż nigdy wąsów nie mieli.
Michael Owen wyglądał zjawiskowo jako specjalista w studio angielskiej telewizji! Akcja rozpropagowana ubiegła w Anglii w gronu piłkarskim bardzo szeroko. Warto włączyć się do gry! Najważniejsze przecież jest przesłanie.
Rak prostaty to temat głównie klientów w średnim wieku, jednak już rak jąder dotyka młodszego pokolenia. Kto z nas regularnie się bada? Dużo świadczymy o kobiecych badaniach piersi, wysyłamy nasze siostry, żony oraz matki na profesjonalne badania ginekologiczne, mammografie, regularne kontrole, jednak nasze, męskie problemy spychamy na margines. Bagatelizujemy prostatę, ponieważ to przecież przypadłość starszych ludzi, oraz my ciągle jesteśmy młodzi. To indywidualne sprawy, które dla „dobrego przyjaciela” są niepoważne, niemęskie, odkładane na następny. No ponieważ przecież nie możemy nikomu w białym kitlu pozwalać na mechaniczne dotykanie naszych skarbów. Stąd proste wąsy, jakie na twarzach klientów mają zachęcić do badania, zwrócenia uwagi, dyskusji. Wreszcie do poszukiwania i leczenia. Do odpowiedzi.
Akcja stosuje się od rejestracji na karcie www.movember.com. I następnie trzeba doświadczyć z wąsami 30 dni wolny golenia. Oraz wspominać o imprezy również jej daniu każdemu kto zada pytanie: „Po co Ci te wąsy?!”. Niewątpliwie przestanie nas ono w wyniku zaskakiwać, zarost zacznie złośliwie swędzieć, kobieta nie będzie planowała się całować, córka dostawać buziaczków, a pani w metrze odwzajemniać romantycznych uśmiechów. Bywa. Wąsy uważają być pretekstem, znakiem zapytania, który wyrósł niespodziewanie na naszej zawsze ogolonej twarzy. Wąsy w listopadzie posiadają być odległością do podstawowego sensie. Czasem mówimy, iż droga jest ważniejsza niż cel. Kolejnym razem, iż cel uświęca środki. Tym jednocześnie należy znaleźć właściwi balans pomiędzy tym co śmieszne, i tymże co ważne.

Możliwość komentowania jest wyłączona.