Bez walki i bez szans

Czarnogóra ma dwie popularne gwiazdy – Mirko Vucinica z Juventusu oraz Stevana Jovetica z Fiorentiny. Polska też ma dwie popularne gwiazdy – Roberta Lewandowskiego i Kubę Błaszczykowskiego. Za Vuciniciem i Joveticiem jest jednak drużyna. Albo my Polacy mamy drużynę? To historyczne pytanie wystąpienia w Podgoricy, jakie dla obu grup otwiera rywalizację o cele eliminacji mistrzostw świata 2014 roku.
Sam spośród liderów kadry, Robert Lewandowski przyznaje: „Bez kampanie w Podgoricy nie jesteśmy możliwości. Musimy wygrać z determinacją, realizując taktykę, jaką zrobił trener Fornalik”. Waldemar Fornalik nie miał mnóstwo czasu, aby wpoić swoją propozycję. Lewandowski po wylądowaniu w Czarnogórze zauważa jednak: „Była produkcja nad taktyką – wiemy, jak się mieszać z piłką, jak zagrywać, jak grać pustą przestrzeń. Podstawa została spełniona”. W sezonie finałów EURO 2012 nie funkcjonowała współpraca Ludovica Obraniaka z Lewandowskim. Teraz Obraniak ma uzyskać również jakąś szansę. „Chciałbym, aby Ludo więcej wykazywał się w materiale pola, natomiast nie schodziła na ramiona. Rywale w momencie EURO zablokowali nam skrzydła. Natomiast jeśli jeszcze ofensywny pomocnik płynął do boku, owo nie była dużo oferty skutecznych akcji. Piłka chodziła po obwodzie, zamiast wpadać w ziemie pola karnego” – tak Robert opisuje finały EURO 2012.
Lewandowski nie boi się zabierać głosu. Spotkanie przeciwko Czarnogórze będzie teraz 47 stopniem w koszulce z Jasnym Orłem. Niedawno debiutował u Leo Beenhakkera, oraz później był o wartości drużyny za Franciszka Smudy. „Wiem, iż muszę pobierać na siebie więcej pełniejszą dbałość” – zadeklarował niedawno. W reprezentacji 24-letni snajper nie stanowi rzeczywiście energiczny, jako w klubie. W 46 meczach zdobył 16 goli. Jednak przy Kuby Błaszczykowskiego w pięknym sezonie 2011/2012 był najostrzejszy. Pomocnik Borussii Dortmund dotarłem do grupy 6 razy, a Lewandowski 5 razy. Robert strzelał gole z Niemcami, Koreą, Białorusią, Andorą oraz Grecją. Teraz musimy jego bramek w eliminacjach Mundialu. Albo nie powinien dawać z taśmą kapitana? „Na to dotrze także chwila” – mówi wybitny polski piłkarz.
Iż Lewandowski nie boi się zabierać głosu, świadczy problem dla niemieckiego tygodnika „Sport-Bild”. Stopień jest wymowny: „Nie znam, co pozostaje się po sezonie”. Robert powiedział reporterowi, Marco Fenske: „Mam coraz dwa lata kontraktu z Borussią, nie muszę szybko decydować, czy podpiszę nową kartę, albo nie”. Na zagadnienie o Bayern Monachium, Polak odparł: „Oferta z oczywiście olbrzymiego klubu zwykle jest dotycząca”. Czy znajomy rodak jest godny, iż w nowych tygodniach zainteresowanie zawierały takie kluby, jak Bayern, Manchester United oraz Manchester City? „To świetnie, to zdolne zabezpieczenie dla moim aspiracji” – odparł.
Teraz Lewandowski zależy na nowo potwierdzić się w kadrze. Stanowię fascynuj, jak wyruszy na polu Mirko Vucinica, który stawia w Juventusie. Mało kto rozumie, natomiast w ciągu finałów EURO 2012 do Stolicy przyleciał trener bianco-nerich, Antonio Conte. Rozważał sprowadzenie Lewandowskiego, jako partnera dla Czarnogórca. Jednak Borussia również Juventusowi rzekła nie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.