Boom na piłkę ręczną

piłka ręczna

Artur Siódmiak uważa, że po przejęciu przez Polaków brązowego medalu mistrzostw świata trzeba wykorzystać większe zaangażowanie piłką ręczną. – Do kraju 2017 roku chcemy otworzyć kilkadziesiąt specjalistycznych akademii – zapowiedział w polemice z PAP.

Siódmiak rozpoczął ten model jeszcze przed spektakularnym sukcesem biało-czerwonych w Katarze. W 2014 roku powstało bowiem siedem PGNiG Akademii Małych Mistrzów: dwie w Gdańsku, w Kiełpinie niedaleko Kartuz, Warszawie, Krakowie, Szczecinie oraz we Wrocławiu. W 2015 roku jest zostać założonych co najmniej pięć kolejnych takich ośrodków.

– Obecne stanowi program minimum, który zakłada i stworzenie do kraju 2017 roku 16 PGNiG Akademii Małych Mistrzów. Pamiętamy przecież nadzieję, iż będzie ich znacznie bardzo – zauważył.

W działalność tego przedsiębiorstwa zaangażowane są trzy podstawowe podmioty – Polskie Górnictwo Naftowe oraz Gazownictwo S.A., Ministerstwo Sportu oraz Turystyki oraz Fundacja Akademia Sportu. Silny i brązowy medalista mistrzostw świata przekonuje, iż trzeba użyć w Polsce boom na piłkę ręczną.

– Do ogromniejszego zaangażowania tą dziedziną przydałoby się nie tylko wywalczenie przez biało-czerwonych brązowego medalu MŚ, ale także fakt organizacji przez nasz świat w styczniu 2016 roku mistrzostw Europy. Dlatego wierzę, że do kraju 2017 będzie w Polsce być około 30 PGNiG Akademii Małych Mistrzów – dodał.

Zgodnie z prawem sieć tych ośrodków jest pojąć całą Polskę. Akademie powstaną nie ale w centrach wojewódzkich, ale także w niższych miejscowościach.

– Chcemy, żebym w liczbę dróg w każdym województwie działały dwie akademie. Chodzi nam więcej o to, aby trafić do krajów, gdzie piłka ręczna jest mniej rynkowa i nie ma zbyt wiele klubów, w jakich można ją uczyć – tłumaczył.

Na razie w tej normie w skórę ręczną podejmuje się prawie 400 dzieci ze grup podstawowych, jednakże w kwocie traktuje istnieć ich ponad tysiąc. Szkolenie podzielone jest na dwa etapy – pierwszy obejmuje klasy 1-3, a inny 4-6. Treningi kończą się dwa albo trzy razy w tygodniu.

– W owej pierwszej klasie wprowadziliśmy dużo czynników zabawowych i ogólnorozwojowych, natomiast wśród starszych dzieci zainteresowania są bardziej złożone. Zaproponowany poprzez nas model szkoleniowy jest mieszaniną trzech szkół. Skorzystaliśmy ze sprawdzonych wzorców skandynawskich i niemieckich, jednak nie brakuje też własnych pomysłów – podkreślił.

Szkolenie przeprowadza się także w ciągu ferii zimowych. Na wiosnę zaplanowano z serii turnieje z udziałem wszystkich akademii, jednakże w trakcie wakacji wymianę międzynarodową z odpowiednimi ośrodkami za granicą oraz letnie obozy.

– Chce nam, aby dzieci spróbowały, czym stanowi piłka ręczna, zakochały się w niej również przeżyły z nią na zawsze – przyznał.

133-krotny były reprezentant Polski zaangażował się w formę wielu różnych przedsięwzięć promujących nie tylko piłkę ręczną, lecz też zdrowy sposób życia.

– W niniejszych projektach wspomagają nas także ministerstwo oraz samorządy lokalne. Dzięki nim umieli poprowadzić takie imprezy, jak „Artur Siódmiak Camp” oraz „Artur Siódmiak Summer Tour”, „Sportowe Pokolenia Gdańszczan” oraz „Rozpoczynaj się z Specjalistą”, której głównym daniem jest przeciwdziałanie otyłości. Te wszystkie inicjatywy wpisują się w historię MSiT „Stop zwolnieniom z WF-u”, której stanowię ambasadorem – podsumował Siódmiak.

Możliwość komentowania jest wyłączona.