Co mógłby wnieść ze sobą do Legii Taye Taiwo

sport

O Taye Taiwo powtarzało się, że jest najszybszym talentem Afryki, oraz o jego podpis walczyć posiadały takie cechy jak Real Madryt, Manchester City, Bayern oraz Juventus. Dlaczego to przez to pół roku nigeryjski lewy obrońca nie prezentował w zespole, a Bursaspor potrzebuje go podać Legii za darmo? Testowanego przez mistrzów Polski defensora przeanalizowaliśmy, sprawdzając, jak postępował we Włoszech, Anglii, na Ukrainie zaś w Turcji.
Jego funkcja zapowiadała się rewelacyjnie – w 2005 roku niemal od razu trafił do pierwszego składu Olympique Marsylia. Silny fizycznie, dynamiczny lewy obrońca wsławił się zwłaszcza mocnym i świetnym technicznie uderzeniem, który umożliwiałby mu gola w niemal co dziesiątym meczu we Francji. Na młodzieżowych mistrzostwach świata w 2005 roku przydatniejsi byli od niego tylko Lionel Messi oraz John Obi Mikel. W pozostałych latach media donosiły, iż za Taiwo Olympique chce nawet 10 milionów euro. W Marsylii w czterech ostatnich momentach był trzykrotnie wybierany do jedenastki sezonu Ligue
Wyjątkowość oraz atrybuty przypisywane Taiwo poprzez wszą jego byłą karierę wywołują… zdziwienie. Zdziwienie, że piłkarz o takim potencjale nie sprostał warunkom Serie Oraz, nie utrzymał się ani w Anglii, ani na Ukrainie, ani ostatnio w Turcji. Trzeba jednakże wziąć pod opiekę fakt, iż lewych obrońców o takich naukach istnieje na piłkarskim rynku ciągły deficyt. Manchester United latem ubiegłego roku wyłożył za Luke’a Shawa ponad trzydzieści milionów funtów, 29-letni Filipe Luis trafił z Atletico Madryt do Chelsea za piętnaście milionów. Tymczasem Taye Taiwo jest już dostępny niemal za darmo, Bursaspor jest gotów dołożyć się do pensji, jeśli Legia będzie zamierzałam go wypożyczyć. Próżno szukać wiedzy o własnych zainteresowanych Nigeryjczykiem klubach.
Jak wytłumaczyć jego punkty?
Na boisku potrafił zachwycić, poza nim miewał problemy, m.in. z komunikacją. Po zwycięstwie Olympique Marsylia we francuskim Pucharze Ligi liczył z kibicami śpiewać, obrażając rywali z Paryża, PSG. W Milanie z początku nie mógł się dogadać z Massimiliano Allegrim, który prowadził do niego „za łatwo oraz niezrozumiale”. Więc po ledwie ośmiu meczach w pół roku wypożyczono go do Anglii.
Z zmianie w QPR łatwo znalazł zajęcie w podstawowym składzie, strzelił gola Sunderlandowi, a drużyna utrzymała się w lidze, jednak pomimo uzgodnionej kwoty transferowej z włoskim klubem nie udało mu się tam zostać. Drinku z względów uważały być doskonałe żądania samego Taiwo, podobnie gdy w Kijowie, gdzie trzymał się odradzać dwa lata temu. Sprowadził go Bursaspor, jednak po roku i uznano, iż nie prezentuje odpowiedniego poziomu. Jak cechował go Richard Farley z „NBC Soccer”, „kariera spędzona we Francji stworzyła piłkarza ciężkiego, o mechanicznych ruchach”.
Co potrafi wnieść do zabawy Legii?
Taiwo (a przynajmniej Taiwo przed dziewięciomiesięczną przerwą) posiadał ciekawy atut w walce ofensywnej: potrafił zagrywać piłkę przez formacje. Nie bał się zagrać prostopadłych piłek. Niestety istnieje piłkarzem o brylantowej technice, ale widząc na zawodników stawiających na tej lokat w ekstraklasie, można stwierdzić, iż Taiwo swobodnie czuje się z skórą przy nodze. Nie nosi kłopotu z zagrywaniem z ważnej piłki do przodu po piśmie od stopera. Zwykle wygląda to wzdłuż linii. Kiedy przypada na połowie rywala, rzadko wdaje się w pojedynek biegowy ze skrzydłowym – żyć może toż idea jego wieku i zrozumienia własnych atutów.
W obronie jest nieco chaotyczny styl bronienia (potrafi wybijać piłkę szczególnie w powietrze, czekać aż spadnie i pomagać wybicie), czerpie z chęci fizycznej. Bywa prowadzony w oczywisty sposób (np. w lidze tureckiej poprzez rzucenie piłki obok niego), ale jeżeli rywal ma nieco miejsca, Taiwo bardzo często potrafi skutecznie zablokować dośrodkowanie. Statystyki pokazują, iż zdecydowanie dużo prezentuje głową niż Tomasz Brzyski, jakiego korzystał zastąpić. Wygrywa dużo pojedynków w powietrzu.
Lub będzie zaliczał asysty po dośrodkowaniach?
Atutem bocznych obrońców powinno stanowić dośrodkowanie – u niego ten atut nie robi wrażenia. Nie produkowałby same w Marsylii, gdzie w współczesnych trzech sezonach wrzucał piłkę w tło karne mniej niż raz na mecz. W pięciu z ośmiu spotkań Taiwo w Milanie (jesień 2011) nie zaliczył ani jednej próby dośrodkowania. Analizując, jak wrzuca piłkę w tło karne, trudno dopatrzyć się jakiejś tendencji – sprawiały mu się dośrodkowania mocno przeciągnięte, wrzucone niechlujnie po podłodze i nie w tempo, ale także całkiem niezłe.
Weźmy pod opiekę choćby mecz w barwach Dynama Kijów z Szachtarem w Pucharze Ukrainy z września 2012 roku: dośrodkowywał sześć razy, za każdym razem inaczej. Żeby jego efektywność w Legii była chociażby taka kiedy w pojedynku z Bordeaux w 1/16 finału Ligi Europy z lutego 2013 roku. Wrzucał piłkę cztery razy, trzy wtedy istniały pomyłki (za dużo, do nikogo, za nisko), ale czwarta przybyła do partnera, zaliczył asystę. Paradoksalnie dwie asysty po dośrodkowaniach zaliczył w Premier League, w debiucie z Aston Villą (styczeń 2012 roku) oraz szybko później w konkursu z Liverpoolem.
Rzuty wolne – gole czy asysty jak Brzyski?
Atutem z Marsylii były jego dobre strzały z rzutów wolnych. W Turcji „Rambo” jakby zatracił atut. Poprzez cały sezon 2013/14 wykonał 16 rzutów wolnych, po jakich zdobył jedną bramkę (silny strzał w długi róg). Pięć petard trafiło w mur, trzy razy bardzo w bramkarza. Tylko trzy wykonał technicznie, ale paradoksalnie wtedy stworzył duże prawdopodobieństwo. Poprzez cały czas zaliczył te około trzydziestu strzałów z dystansu, ale większość spośród nich zatem stanowiły uderzenia, jakie znamy z meczów polskiej ekstraklasy. Nieprzygotowane, na wytrzymałość oraz bardzo niecelne. Nie otrzymałeś w ten forma ani jednego gola.
Styl gry Taiwo jeszcze dużo interesująco wypada w zestawieniu z piłkarzem, którego teoretycznie ma zastąpić w Legii. Kontuzjowany obecnie Brzyski w współczesnym czasie ekstraklasy zalicza średnio aż 18 podań w gospodarstwo karne rywala w meczu, pamiętał również wysokie średnie przejęć (4,2) oraz odbiorów (2,5 na mecz, skuteczność 75 proc. – dane za raportem InStat Football). Obaj mogą swobodnie iść z rzutów wolnych, natomiast przewagą Brzyskiego stanowi ostatnie, iż jest pierwszym wykonawcą stałych elementów gry, jakie nie są okazjami do cięcia – w trochę ponad 700 minut zabawy w nowoczesnym czasie ligowym zaliczył aż 7 asyst. To więcej niż dorobek Taiwo w jego funkcji w Ligue 1 czy później w tamtych grach.
Jak Berg wpasuje go do Legii?
Oczywiście należy wziąć pod rozwagę to, że poziom ekstraklasy oraz powiększająca się przepaść między Legią a resztą stawki pozwoli Henningowi Bergowi spokojnie wyprowadzić Taiwo na minimalny poziom. Norweg udowodnił, że z piłkarzy uznawanych za chimerycznych (np. Michał Kucharczyk) może zrobić liderów drużyny. Szkoleniowiec mocno akcentuje taktyczne aspekty na jakimkolwiek treningu, co może także Nigeryjczykowi pomóc.
Z innej strony, co udowadnia przekrojowa analiza gry Taiwo, reputacja, której Nigeryjczyk zrobił się we Francji, bynajmniej nie musi oznaczać, iż mistrzowie Polski znajdą w nim wzmocnienie, i do Ekstraklasy trafi zawodnik o określonej w znacznie lepszych ligach renomie. Zanim jeszcze 29-letni Taiwo zagra w początkowym sparingu Legii, wszystko uważa na ostatnie, że Berg z liczniejszym dystansem podchodzi do ostatniego transferu niż w niedzielny wieczór spełniał to jego szef, Bogusław Leśnodorski.

Możliwość komentowania jest wyłączona.