Co z tym Kubą

Czy Kuba Błaszczykowski powinien wygrać w pierwszej jedenastce? Oto pytanie, które poleca sobie Waldemar Fornalik jeszcze dziś. „Zdecyduję wówczas po południu” – mówi selekcjoner Biało-czerwonych. Jedenastka z kapitanem: Tytoń – Piszczek, Wasilewski, Glik, Komorowski – Krychowiak, Polanski – Błaszczykowski, Obraniak, Grosicki – Lewandowski. Jedenastka bez kapitana: Tytoń – Piszczek, Wasilewski, Glik, Komorowski – Krychowiak, Polanski – Grosicki, Obraniak, Mierzejewski – Lewandowski.

Kuba Błaszczykowski bardzo potrzebuje grać. Ten mecz zgrał 7. października – w Bundeslidze z Hanowerem. Już z paru dni trenował szybko w Dortmundzie, stąd wjazd na połączenie drużyny narodowej. Bądź jest zawsze w poziomie wystąpić w standardowej jedenastce? – to kłopot selekcjonera, Waldemara Fornalika. Opiekun naszej kadry mówi: „Urugwaj przybył do Własny po osiągnięcie. Wygrają na że na szacunek i zapewne, gdy toż przedstawiają w sposobie, dość ostro”. Stąd pytanie, czy Błaszczykowski powinien ryzykować? Z nowej części ambicja kapitana duża uwagi. Mecz z Urugwajem byłby szybko jego 58. wystąpieniem w drużynie narodowej.
Fornalik stara się spokojnie zmieniać kadrę, jaką w spadku został mu Franciszek Smuda. Zmiana jest pewna gołym okiem, jednak również Fornalik szuka stabilizacji. Stąd chęć podjęcia spotkania z Urugwajem w magazynie, w jakim nie będzie mieszkania na bogate eksperymenty… Napisałem ostatnie odpowiedzenie a otworzył się ponad nim dziwić. Marcin Komorowski na sztucznej stronie ochrony to pomimo wszystko wydarzenie, biorąc pod opiekę siłę rywala. Komorowski w Tereku Grozny występuje na zabiegu ochrony. W Polsce grał na spodniej stronie ochrony, ale stosunkowo dawno – w byłym sezonie wybił się z Legii do Rosji jako środkowy defensor.
Wewnętrzna strona ochrony to wyjątkowy kłopot. Czemuś był być Sebastian Boenisch, który aczkolwiek w najwyższych miesiącach szukał klubu, zaś nie grał. Aktualnie w rezultacie podpisał traktat z Bayerem Leverkusen. Ostatnio nawet zagrał pół widzenia. „Jeżeli będzie panował często, pojadę przekonać się o jego siły” – przyznaje selekcjoner. Piotr Brożek – po danych o kontuzji Kuby Wawrzyniaka – otrzymał wybranie w minionej chwili. Czy a posiada alternatywę na wewnętrzną stronę ochrony? Śmiem wątpić…
Fornalik o sił środkowego obrońcy Damiena Perquisa wymaga się przekonać już teraz – przeciwko Urugwajowi. Podobnie, jak myśli zobaczyć, w jakiej dyspozycji – na środowisku wymagającego rywala – jest defensywny pomocnik Łukasz Trałka. Sporą okazję na zabawę są 18-letni Arkadiusz Milik oraz 21-letni Łukasz Teodorczyk, dla jakiego stanowił zatem debiut z Jasnym Orłem. Szansę powinien otrzymać Adrian Mierzejewski, który w spokoju odrodził się w Trabzonsporze – nie tylko zaczął grać, ale dodatkowo wnika do organizacje. W formie w równych związkach są także Ludovic Obraniak z Bordeaux oraz Szymon Pawłowski z Zagłębia Lubin. Francuz z naszym paszportem zacznie w początkowym porządku dodatkowo owym jednocześnie szybko pewno nie będzie żadnych niespodzianek. Ponad rok temu same stanowił chodzić w głównej jedenastce Biało-czerwonych na PGE Arenie w Gdańsku – z Niemcami. Jednak tuż przed wystąpieniem został zlikwidowany przez zespół reprezentacji, ponieważ Niemcy zwrócili uwagę, że w ostatnim zejściu z Meksykiem zobaczył czerwoną kartkę.
Z Ukrainą – w marcowym meczu eliminacji mistrzostw świata – nie zagra za kartki Eugen Polanski. „Mam pod przyczynę wiele aspektów, plus ten, ale konkurs z Ukrainą jest zbytnio chwila miesięcy” – mówi selekcjoner. Oraz wzbogaca: „O ostatecznym zespole na Ukrainę będzie planowała forma graczy w marcu. Eugen nie zagra, jednak na co dzień jest ważne ogniwo reprezentacji. Co nie znaczy, iż dużo nie trzeba szukać defensywnych pomocników, stąd stworzenie dla Trałki”.
„Urugwaj to znakomita drużyna świata, choć ostatnio byliśmy trochę punktów w rozgrywkach. Zaś ich przeciwnicy Suarez oraz Cavani to pierwsi napastnicy świata. Oraz proponuję zwrócić uwagę, iż dużo jest drużyn z topu, jakie stawiają dwójką napastników, oraz Urugwaj to próbuje nieprzerwanie z lat” – mówi Fornalik. Przenosi nas potrzebny sprawdzian przy komplecie publiczności – to wotum zaufania do drużyny ze właściwości kibiców. Może też w jakimś stopniu wotum zaufania do następnego prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, który w środowe południe spotkał się z reprezentacją w Dworze Oliwskim.

Możliwość komentowania jest wyłączona.