Dosłownie jak Rzymsku mur

sport

Nie narzeka silniejszej ochrony w najliczniejszych ligach europejskich niż ta Romy, która zawsze dużą próbę ognia przejdzie wówczas w najpodobniejszą niedzielę w Turynie.

Juventus na indywidualnym boisku także nie przegrał. Ba, artykuły z jego terenu wywiozły tylko Galatasaray Stambuł i Real Madryt w Lidze Mistrzów. W ilości 11 występów w obecnym okresie i 9 zwycięstw. Nie zaliczył też meczu, w jakim nie strzeliłbym przynajmniej jednego gola. Zresztą z jednobramkową stratą z Turynu uszło tylko Udinese, zdecydowana większość wychodziła ze bardzo cięższym bagażem. Gospodarze uzyskali średnią prawie 3 bramek na mecz.

Na ostatnie powodujące respekt liczby Roma jest czym odpowiedzieć. Na papierze są to: 7 straconych sami w 17 kolejkach oraz 11 meczów z czystym kontem, w współczesnym 7 z rzędu, i na boisku: pięciu wspaniałych zawodników, jacy w sukcesu kontuzji lub stron uważają nie gorszych zastępców.

Wspaniałymi ważna ich określić z czystym sumieniem, jednak lecz w ostatniej danej grupie oraz z ostatnim krótkim trenerem, bo do każdego z specjalna taki komplement raczej nie pasuje. Szybko nie pasuje do Morgana de Sanctisa oraz Maicona, dalej nie – do Mehdiego Benatii, Leandro Castana i Dodo.

Na Morgana de Sanctisa nie było możnych przez 744 minuty. Od 39 minuty 3 kolejki do 63 minuty 11 kolejki bronił każdą piłkę lecącą w część jego bramki. Po raz pierwszy dwukrotnie w samym meczu oddał się wziąć w 16 kolei na San Siro z Milanem. Jednak lista piłkarzy, którzy go pokonali, jeszcze jest mała oraz prowadzi się do siedmiu nazwisk: Jonathan Biabiany z Parmy, Alessio Cerci z Torino, Domenico Berardi z Sassuolo, Davide Brivio z Atalanty, Juan Vargas z Fiorentiny, Cristian Zaapata oraz Sulley Ali Muntari z Milanu.

Wszystek jego doskonały występ to niemal pocztówka wysyłana z pozdrowieniami do Neapolu. Tam po dokonaniu poprzedniego sezonu przekazali mu do poznania, iż okres rzucić rękawice w narożnik i poszukać innego miejsca. Wraz z odejściem trenera Waltera Mazzarriego do Interu Mediolan zakończył się pewien cykl oraz trochę najbardziej wysłużonych cegiełek należało zastąpić nowymi. Remont Napoli nie ominął również bramki. W pole De Santisa działacze wsadzili młodego Brazylijczyka Rafeala i właśnie trener Rafa Benitez zmienił hierarchię i ustawił wyżej Jose Reinę, ale sytuacji Włocha nie poprawił.

Chociaż w Romie na gwałt poszukiwali bramkarza. Upieranie przy kandydaturze Mauro Goicoechei było gwoździem do trumny Zdenka Zemana. Nieprzypadkowo ostatni występ Urugwajczyka w Romie zbiegł się z obecnym meczem pod wodzą barwnego oraz upartego Czecha. Bardziej prawdopodobny Maarten Stekelenburg też był mało sojuszników i rozstał się z klubem za porozumieniem stron. Ich następcą miał zostać Julio Cesar, ale oczekiwania finansowe Brazylijczyka rozminęły się z kwotą wpisaną przy nazwisku nowego bramkarza do rocznego budżetu.

Oraz De Sanctis oczywiście ani myślał kończyć karierę. Skoro Dino Zoff mógł stać mistrzem świata po czterdziestce, skoro młodszy o tylko dziewięć miesięcy Gianluigi Buffon pozostawał niedoścignionym wzorem dla całej ligi, to czemu on posiadał coraz nie pociągnąć parę sezonów? Nad propozycją Romy nie zastanawiał nawet poprzez chwilę. W Neapolu nie spodziewali się, że na emerycie zarobią ponad pół miliona euro. De Sanctis zamknął odwieczny problem giallo-rossich bramkarzami. Oni nie tylko zniszczyli Zemana, także Fabio Capello oraz Luciano Spalletti znacznie w obecnym materiale przerobili oraz wycierpieli.

5 stycznia z Juventusem numer 1 Romy zagra dokładnie 15 lat, 11 miesięcy oraz 30 dni po naszym debiucie w Części A. Debiucie w barwach Juve. Bramki Starej Damy strzegł w czterech meczach.

Marokańczyk Mehdi Benatia dostał się w Kolekcje Oraz raczej znikąd. Niezrównani szperacze z Udinese namierzyli go w drugoligowym Clermont i wydali dobre opinie. W styczniu 2010 roku Włosi 500 tysięcy euro i staliśmy prawnymi właścicielami jego strony zawodniczej. Benatia mógł czuć, że w jego powichrowanej karierze zawodowe ścieżki wreszcie rozpoczęły się prostować.

Chodził do sławnej szkółki piłkarskiej w Clairefontaine, której wychowanków na bieżąco monitorują najlepsze kluby francuskie, a i na dowód Manchester United i Chelsea. Jeszcze jako junior wybrał Olympique Marsylia. Kiedy osiągnął wieku seniora, po pierwsze doświadczenia musiał udać się klubu z grubszej kategorii. Pierwsza liga liczyła na niego na wypożyczeniu w Lorient, ale doznał kontuzji kolana i szansa przeszła obok. Po operacji i rehabilitacji znów została mu dodatkowa liga, a następnie Udinese. W nim zgodnie z średnim dla tego ruchu planem trzyletnim: najpierw został przemieszczony na wielką wodę i stworzony, później – skazany na rozwój, wreszcie – sprzedany z wynikiem. W jego sukcesie stanęło na sumie 13,5 miliona euro.

Koledzy z drużyny również to również ci, którzy go rozumieli z Części A jak i ci dosyć nowi, zgodnie twierdzą, iż nie spodziewali, że jest aż no dobry. Obrońca kompletny: sprawny, agresywny, skoczny, silny, taktycznie elastyczny a dodatkowo bramkostrzelny. Na zakończenie 2013 roku dwa gole wbił Catanii, które dodał do dwóch wcześniejszych. Nikt w drużynie nie strzelił więcej z niego. Drugiego obrońcy z 6 bramkami w wszelkim 2013 roku nie stanowiło w Kolekcje A. Także jak zawodnika, który nie przegrałby w 24 kolejnych meczach. Benatia jest niezdobyty od 16 marca ostatniego roku.

Dla Castana pierwszy sezon w Kolekcje I był ciężki. – Jak dla prawie każdego obrońcy z zagranicy – bronił młodszego rodaka Aldair, którego słowa dla miłośników Romy są święte.

Nie rozumieć czemu, ale Castan zwiedzanie Europy rozpoczął od Szwecji, kiedy miał 22 lata. Oraz czy naprawdę mu się nie spodobało, albo tak zmarzł, ponieważ szybciutko wrócił do ojczyzny oraz powoli się spośród niej nie ruszał. Najlepiej prowadziło mu się w Corinthians, nie w 2012 roku w zmian za 5 milionów uszła go Roma. Para Castan-Marquinhos nie dawała takich gwarancji jak Aldair-Walter Samuel czy Cristian Chivu-Philipp Mexes, ale bardzo prawdopodobne, że to metoda Zemana nawet najlepszego obrońcę narażała na ośmieszenie. Przy Rudim Garcii Brazylijczyk, porównywany do Carlosa Zago, pokazał elegancję i cel. Dobrze kiedy na Romę, ciągle zbyt kilku jak na reprezentację, w jakiej zadebiutował we Wrocławiu z Japonią i poprzestał na dwóch występach. Na kolejne nigdy się nie zanosi.

I nie wyleczył się z marzeń o wkładzie w mistrzostwach świata Maicon. Po to wrócił do Włoch i podjął ofertę Romy, żeby selekcjoner Felipe Scolari do niego zadzwonił. W Manchesterze City miał dobre tygodniówki i Pablo Zabaletę o kilka długości z przodu. Przy nim wiele sobie w Premier League nie pograł i nie odnosiło się, iż pogra. W Romie odzyskał wigor oraz chęć, wprawdzie czasami zbyt nic go z przodu niż z końca, ale jeśli może zawierać na asekurację Benatii i Castana, więc czemu wynosi nie atakować? Toż zwłaszcza strzelający obrońca w lidze.

Problemy zdrowotne solidnego i doświadczonego Federico Balzarettiego otworzyły drogę do ważnego składu Dodo. Młody Brazylijczyk zaczynał nieśmiało, ale dzielił się i dobrze nadal nie pokazał całego potencjału. Z jeszcze większą możliwością radził sobie w ofensywie, co umożliwiało przymknąć spojrzenie na nonszalancję pod własną bramką. Dużo atrakcyjne warunki fizyczne, charakterystyczne dla gracza z boku, z jakiego powstaje wyszkolenie techniczne, świetna lewa noga każą w nim upatrywać kandydata na ważnego lewego obrońcę świata (wiem, że bardzo ryzykuję z ostatnią marką). A również trochę wody w Tybrze musi upłynąć.

On, tak jak Castan, Benatia oraz De Sancis najbliższe mistrzostwa świata, sprawdzi w telewizji. Być że wszyscy w sile mistrzów Włoch. Mecz 5 stycznia z Juventusem w Turynie i rewanż 11 maja w Rzymie powinny o tym zdecydować.

Dla całych, ze szczególnym uwzględnieniem Romanisty i Bobsona (to z badają o Was, Panowie, ten tekst), życzenia wszystkiego dobrego, zdrowia oraz ciągle piękniejszej Serie I w Współczesnym Roku. Do Siego Roku

Możliwość komentowania jest wyłączona.