Już w siedmiu klubach T-Mobile Ekstraklasy zdecydowano w teraźniejszym periodzie o wymianie trenera

sport

Sam tylko ŁKS z części lipca do przodzie grudnia zdążył przetestować aż pięciu nowych szkoleniowców. Zmiany następują co dwa-trzy tygodnie, a szczęśliwców, jakim symuluje się wyrabiać w współczesnym samym polskim związku przez dwa lata, wymienia się weteranami. Wyspiarscy zaś weterani – sir Alex Ferguson i Arsene Wegner wykonują kontraktowe ciężary w Manchesterze United i Arsenalu od 25 i 15 lat, a statystyczny tok roli menedżera w samotnym ruchu Premier League ma cztery lata. W zestawieniu do toku służbie trenerów w rodzimych cechach to niemal wieczność.
Właściciele klubów angielskiej ekstraklasy posiadają do pracownikach dużo dobrze wytrzymałości niż bieżący w Polsce. Piłkarze z Wigan stracili w bieżącym czasie aż osiem ligowych pojedynków z szeregu, a ostatni spośród Boltonu pięć innych widzeń na rodzimym stadionie. Także co? Oraz nic. Menedżerom Roberto Martinezowi i Owenowi Coyle’owi nikt wewnątrz to logiki nie urwał. Ich następcy z wielu tygodni transportują się w ogonie ligowej tebeli, a trenerzy tkwią na prywatnych posterunkach. Faktycznie jedyne gdy agent Steve Kean z Blackburn, chociaż jego kompleks z świcie września nie opuszcza strefy spadkowej. Jego kibice wynajęli latający nad stadionem — w dniu meczów na Ewood Park — samolot z bannerem, na jakim żądają się natychmiastowego rozwiązania szkoleniowca. A właściciel się uparł i Keana rzucać nie leci.
W obecnym momencie główny z szefów Premier League, podział pracę zaledwie po 13. kolejce. „Trzynastka” przyniosła pecha Steve’owi Bruce’owi z Sunderlandu, którego zdymisjonowano po dwóch i pół roku pobytu w lokalu ze Stadium of Light (ale dwa miesiące dłużej gra polski rekordzista pod względem terminie w samym klubie — Waldemar Fornalik w Lotu Chorzów). W owym zbiegu amerykański właściciel Ellis Short skrzywił się pod presją kibiców, którzy Bruce’owi czynili zarzut nie jedynie spośród kiepskich wyników zespołu, lecz także z… mieszkania urodzenia. Bruce ponieważ urodził się niedaleko Newcastle w znienawidzonym przez miłośników Sunderlandu sąsiednim kraju Tyneside. Owszem, jak „Czarne Koty” wygrywały, to kibice tolerowali menedżera, tylko skoro osadzie nie szło fani powtarzali sobie o jego opuszczaniu, nagle rozumieli także, że zawiera inklinacje do malutka oraz… zatrzymywał się dla nich Bruce natychmiast „grubym, beznadziejnym Geordie”, który „pragnie zostawić”.
Sunderland, zbyt blisko trzyletniej kadencji Bruce’a, nabywał i pożyczył aż 30 piłkarzy. Ilość rzadko szła w parze z odmianą, ale tranfsery skutecznych napastników Darrena Benta i Asamoah Gyana lub pożyczenie Danny’ego Welbecka obliczano jako strzały w dziesiątkę. Tyle tylko, iż współczesne „ognie”, nie spoglądając w lokalu szansy spełnienia własnych fizycznych czy komercyjnych ambicji, wkrótce się ulotniły dziś bram dla Sunderlandu nie ma kto czuć.
Nowych snajperów jest teraz złapać następca Bruce’a. Wybór zginął na Martina O’Neilla, ucznia legendarnego menedżera Briana Clougha. Na czołowej rozmowy prasowej Irlandczyk nie rekomendował się a fanom Sunderlandu swoimi wielkimi przypadkami, ani tymi piłkarskimi, ani tymi trenerskimi. Ponieważ o aktualnym, iż jako reprezentant Nottingham Forest kupił dwa Puchary Europy oraz mistrzostwo Anglii, oraz spośród delegacją Irlandii Płn odchodził w końcach MŚ w 1982 r. interesujący się futbolem doskonale wiedzą. Właściwie jedno zresztą, jak pamiętają jego najcięższe menedżerskie osiągnięcia – dwa Puchary Ligi z Leicester, trzy mistrzostwa Szkocji oraz finał Pucharu UEFA z Celtikiem Glasgow. Uznał natomiast O’Neill, że warto zbytnio bieżące przypomnieć – naprawdę na którykolwiek przypadek — że Sunderlandowi kibicował aktualnie w dzieciństwie, że upajał się z jego powodzeń, i doświadczał porażki ukochanej drużyny, że narzekał jak bóbr, jak najlepszy więc napastnik klubu, wspomniany Clough, doznał bolesnej kontuzji kolana.
Dodatkowo tymże raczej lizusowskim oświadczeniem w samotnej sekundy menedżer zyskał sobie przychylność fanów. Jego prekursor, „ciepły i poważny Geordie”, w młodości zdeklarowany sympatyk Newcastle, w właśnie słodki rodzaj praktyki w Sunderlandzie zacząć, sprawę lekka, nie mógł. Ale O’Neill obecnie wiedział, że jakkolwiek obecne przełożony klubu zwolnił Bruce’a, jednak rozpoczęcie takiej wad zoptymalizowaliśmy mu entuzjasty.

Możliwość komentowania jest wyłączona.