Klopp: Rozdzielam pracę piłkarza od praktyki jego przedstawiciela

Trener Borussii Dortmund, Juergen Klopp potrafi udzielać wywiadów, które czyta się w wypiekami na płci. Wywiadów, jakich nie zapomina się po pięciu minutach. Zdaniem Kloppa „duch ogółu” to „kamień węgielny futbolu”, coś co obejmuje jego postać. Co osiągnąć choć z egoizmem piłkarzy? Z rozmyślaniem o pieniądzach? Co sporządzić z takim przykładem, jak Robert Lewandowski?
Czytam wszystko, co interesuje Juergena Kloppa. Więc niepowtarzalny spośród niezwykle pięknych szkoleniowców współczesnego futbolu. Osobiście był szansę poznać Kloppa i faktycznie pokazałeś się świetnym rozmówcą. Niedawno przeczytałem biografię Kloppa pod tytułem „Echte Liebe” (stworzoną poprzez kilku autorów), czytam wszystkie wywiady, które ujawniają się w Niemczech, staram się oglądać jakieś jego przekonanie publiczne.
Zawsze lubiłem słuchać ludzi – najchętniej ludzi, którzy noszą załącznik do słowa. Oraz iż Klopp mówi rzeczy niebanalne, chęć słuchania tego nauczyciela jest spora. Właśnie wpadł mi w dłonie numer 129 niemieckiego magazynu „11 Freunde”. Tytuł wywiadu: „Nie przekazuję radosnego przesłania piłki nożnej”. Nie utrzymuje? Tytuł, kiedy ostatnie urząd. Sezonami jest planem myślowym. Prowokacją. Redaktorzy „11 Freunde” wydobyli tytuł z pozostałej kwestii, która spada z ust 45-letniego trenera: „Jeśli moja propozycja futbolu podoba się ludziom, to wspaniale. A nie jestem wrażenia misji. Nie twierdzę radosnego przesłania piłki nożnej. Staram się zaszczepić zawodnikom wizję gry, którą przyjmuję za określoną”. Klopp dodaje: „Mam przywilej roli w lokalu, gdzie ludzie życzą sobie sukcesu, a ze motywu na młodą historię nie zagrażają go za każdą cenę. Tutaj ceni się ideę futbolu, w jakim jest utrzymanie – ludzie oklaskują mecz o piłkę, choć zawodnik czasami odnajdzie się w niniejszej grze łącznie z piłką poza boiskiem. Ja jeden czasami bardziej cenię taką sprawę, niż strzał w samo okno. W dotychczasowym sezonie sięgnęliśmy po tytuł majstra Niemiec z 81 obiektami na koncie, oraz równocześnie zdobyli czołowe lokum w tabeli fair-play. To świetne połączenie. Tak tak myślę sobie futbol. Chcę, by byli silni w sądu do tychże siebie, oraz dla rywala byli po prostu konsekwentni, oraz nie twardzi. Gdyby ktokolwiek jest krwawić, to my sami”. Czyż owo nie fajne spojrzenie na futbol? Na widać także chcące. Inaczej aczkolwiek nie sposób pozwalać zysk…
„Sukces jest dodatkowo relatywny” – zaznacza trener Borussii Dortmund. Czyż podziwem dla Kloppa nie było zajęcie Mainz w 2. Bundeslidze, a później walka o sukces (ba, dwa razy ostatni lokal zajął 4. miejsce, i zaledwie trzy układy były premiowane awansem)? W finale przyszedł awans do Bundesligi, pierwszy moment udana walka przed upadkiem, ale drugi zakończony degradacją. „Trzeba wybierać sobie realne cele. Po ich osiągnięciu nie jednak człowiek wskakuje do samochodu, jaki w tłumie radosnych ludzi godzinami chodzi po mieście. Ale jednemu można zaopatrzyć sobie małe party” – tłumaczy trener, który wchodzi właśnie piąty etap publikacji z Borussią.
Klopp w najwyższych latach wiązany istnieje w Niemczech z frazami o „duchu zespołu”. Dla „11 Freunde” tłumaczy: „Jednakże to kamień węgielny, na jakim wykonano futbol. Czyli w piłkę wykorzystywało się jedyny na jednego. I gdyby wykonujemy po jedenastu, wówczas nie sposób pominąć kwestii ducha zespołu. Forma tej pozy liczy na owym, aby jedenastu zawodników starało się wzajemnie wspierać”. Czyli toż porażka, jeżeli jakiś spośród piłkarzy chroni się egoistycznie oraz waży ducha zespołu? Klopp spokojnie tłumaczy: „Nie, zatem nie jest klęska. Toż się zdarza – stanowi realne. A każdy z trenerów wie, iż zawodnik, który wynosi tak często, szkodzi drużynie. Oraz wtedy należy się z nim rozstać. Także mądrością o aktualnym sami zawodnicy”.
Wywiad wraz ze piękną sesją zdjęciową wchłania się przez sześć stron. Chociaż raz Klopp pytany jest personalnie o piłkarza. Ten element pojawia się po rozmowy o duchu składu oraz egoizmie. Tym graczem jest… Robert Lewandowski. Dziennikarze Christoph Biermann i Alex Raack idą z Kloppem następujący dialog na temat Polaka:
Lub dla mężczyznę to porażka, gdy pojawiają się problemy, takie jest ostatnio z Robertem Lewandowskim?
Skąd posiada kłopotów z Robbim – to faktycznie piękny chłopak.
A jego menedżerowie wielokrotnie naciskali na Borussię Dortmund, aby wykonać transfer. Czy takie podejście nie burzy atmosfery?
Już wspominałem, że z Robertem nie mam żadnych problemów. Jego menedżerowie a nie ujawnili się w kadrze, którą prowadzę.
Tylko przecież Lewandowskiego nikt nie zmusza, by robiłeś z bieżącymi przedsiębiorcami. Jest męski także sam ich pasował.
Przypominam mi wierzyć, potrafię rozdzielić pracę zawodnika z roli jego przedstawiciela. Po więc są menedżerowie – aby zawodnik mógł się skupić na równym hobby, a nie spierać o pieniądze, czy kontrakt. Dopóki sam zawodnik mnie nie rozczarowuje, jego szefowie mogą wywoływać, co chcą
Właściwie można to podzielić?
Mogę poznać chłopaków – za swoje sztuk zarabiają pieniądze przez dziesięć, maksymalnie piętnaście lat. Akurat chowam im za niskie, iż na indywidualne decyzje traktują poprzez pryzmat możliwości finansowych. Jeśli człowiek odejdzie z nas, to niewątpliwie świat się nie zawali. Ogłosimy na jezdnię: „Każdego najskuteczniejszego”. I skoncentrujemy się na własnej kreacji.
Na ciosie jednak Borussia ani myśli puszczać Lewandowskiego. Robert jest kosztowny dla dwukrotnego z rzędu mistrza Niemiec. Jednak za rok znowu otworzy się transferowe zamieszanie, ponieważ Polak jest kontrakt ale do 2014 roku…

Możliwość komentowania jest wyłączona.