Kosowski jak Wałęsa

Kamil Kosowski był samym spośród liderów GKS Bełchatów w ubiegłym sezonie. Klub obronił się w T-Mobile Ekstraklasie, tymczasem w ostatnim terminie to równia pochyła. Zaś z Kosowskiego mierzy się robić – nawiązując do słynnego „Misia” – „klasycznego tata-wariata”.
Kamilowi Kosowskiemu właśnie narodziło się trzecie dziecko – drugie z nową partnerką, byłą miss Polonia, Roksaną Jonek. Szczęśliwy tata Juliana w jedzeniu zawodowym tak został uznany za „klasycznego tata-wariata”. „Poprzez klub, który stanowi ode mnie o mało miesięcy młodszy” – mówi zawodnik, który w tych latach poznał smak wielu lig (Kaiserslautern, Southampton, Chievo, Cadiz, APOEL Nikozja, Apollon Limassol). Gwoździem do piłkarskiej trumny byłej gwiazdy Wisły Kraków szedł się mecz z Polonią Warszawa, w jakim trener Jan Złomańczuk wystawił „Kosę” na sztucznej obronie. Piłkarz bez formy – który z piętnaście lat temu powiedział, iż nie chce działać w ochronie – stał zastąpiony po 37. minutach. Oraz następny zesłany do Małej Ekstraklasy.
35-letni zawodnik mówi: „Nie zasługuję na takie postępowanie. Wszak nie obchodzę się wypowiadać. Pytam mnie zrozumieć. Tyle pojąłem o sobie nieprawdziwych rzeczy ostatnio, że aż strach”. 52-krotny reprezentant Polski uchodzi w Bełchatowie za przywódcę buntu. „Taki Lech Wałęsa” – gorzko zaznacza i pozostawia słuchawkę.
O moc bardziej rozmowna jest mecenas Agata Wantuch, postrach piłkarskich klubów, które nie wypłacają w Polsce. Mecenas Wantuch reprezentuje dziewięciu zawodników Bełchatowa, którym klub występuje z kapitałami. Natomiast było ich choćby dwunastu – Marcin Żewłakow odszedł do Kielc, oraz z Łukaszem Sapelą oraz Jackiem Popkiem rozwiązano kontrakty. Manifestuje się zresztą, że obaj już odzyskali zaległą kasę, gdyż mecenas Wantuchowa zadbała o cesję z kapitałów z telewizji. „Pozostałym dziewięciu piłkarzom klub trwa ponad 2 miliony złotych” – mówi pani prawnik z Krakowa. Na koszulkach ruchu z Bełchatowa jest promocja PGE, czy Naszej Linii Energetycznej SA. PGE głosi, że „istnieje najpoważniejszym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem zarobków oraz produkowanych zysków”. PGE stanowi przynajmniej 5 milionów użytkowników. Przecież w futbol w Bełchatowie aktualnie nie planuje się bawić. Czas rywalizacje o mistrzostwo Polski – pamiętny sezon 2006/2007 – gdy Bełchatów rywalizował z Zagłębiem, tworzonym poprzez Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, przynależy do zamierzchłej przeszłości.
Iż nie dzieje się w związku dobrze, świadczyło już odejście Pawła Janasa w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas zamknięto kurek z kapitałami. Próbuje to mecenas Wantuchowa. „Ostatnia wypłata wypłat w okresie to wrzesień 2011 roku – za sierpień ubiegłego roku” – relacjonuje. Dopytuję się: „Ostatnia wypłata to wrzesień 2012 roku?”. „Nie, wrzesień 2011, a później obecnie nie było regularności, zawsze spóźnienia, czasami każde zaliczki”. Nic szczególnego, iż GKS Bełchatów przegrał sytuację przed Komisją Ligi, która dodała karę 100 tysięcy złotych. Kara została zlikwidowana na pół roku – do czego przychyliła się prawnik reprezentująca piłkarzy. „Nie odbiera natomiast o zasilanie kasy Ekstraklasy SA, natomiast o prawo pożyczek na ogłoś pracowników” – mówi Wantuchowa.
Wkraczam do opisu „Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2012” – zorganizowanego poprzez Ernst & Young – i we skutkach znajduję inne zdanie: „Niebezpieczne jest śledzenie powolnego upadku klubu z Bełchatowa (-). Aktualnie, mając jednocześnie na względzie deklaracje sponsora o wycofaniu zaangażowania kapitałowego z piłki nożnej, trzeba skończyć się na zwiedzanie GKS w Oraz lidze”. Powiedziane toż zostało w sierpniu, na samym powodzie sezonu, jeśli także nie czyniono z Kosowskiego „tata-wariata”…

Możliwość komentowania jest wyłączona.