Kryzys? Jaki kryzys?

Koniec w skórze? Jaki kryzys? Świat od 2008 roku pogrążony jest w dużym kryzysie przemysłowym i rezultatu nie widać, lecz w lokalnym futbolu tego nie widać, nie czuć, o tym się nie rozmawia. UEFA obecnie oferuje rekordowe pieniądze klubom startującym w Lidze Specjalistów oraz Lidze Europejskiej. 910 milionów euro w Lidze Mistrzów, zaplanowanej w 1992 roku i mało 210 milionów w Lidze Europejskiej, która pozostała nominowana do zarabiania trzy lata temu… Na placu transferowym hossa, jak nie, czego dowodem PSG, Chelsea, czy Zenit.

Monte Carlo więc istniałoby pole, które już w XIX wieku przyciągało bogaczy z wszelkiego świata. Od ponad stu lat Grand Casino w księstwie Monaco to indywidualny obrazek, który pojawia się na zwolnieniach, albo filmach. Tuż obok słynna Cafe de Paris, przyciągające panów z wszystkiego globu. Nieopodal w porcie cumuje mnóstwo statków, i na redzie istnieją takie, że dech zapiera. Zapewne rosyjskich oligarchów. Zresztą Rosjanie przyczynili się w nowych kilkunastu latach do życia księstwa nad Morzem Śródziemnym. Skąd uważa kiedy dopływ świeżej kasy… Rosjanie ożywiają również futbol na Dotychczasowym Kontynencie!
W UEFA kasa dochodzi w najznakomitsze. Warto zresztą prześledzić rozwój biznesu pod hasłem „Champions League”. Agencja „Team” zaprezentowała koncepcję Ligi Mistrzów na przodzie lat dziewięćdziesiątych. UEFA wcieliła ją w przebywanie w terminie 1992/93 oraz następnie z telewizji i sponsorów wygenerowała 24,76 miliona euro. Rozwój rynku telewizyjnego w Europie, i ponadto na pełnym świecie, spowodował, iż UEFA w jakimkolwiek rozdaniu – co trzy lata – mogła dyktować nowe warunki. W terminie 2001/2002 wówczas stanowiło aktualnie 525 milionów euro! Kiedyś istniały dwie części grupowe, tymczasem obecne zaraz była przesada – przesyt również nie jest pewny. UEFA wycofała drugą część grupową i ustaliła 1/8 finału. Dochody początkowo trochę spadły, natomiast z momentu 2006/2007 znowu nieprzerwanie podróżują w górę. Poprzedni sezon wygenerował dla klubów 754 miliony euro. Obecny – dzięki cenom za kolejne rozdanie praw telewizyjnych, niezbędnych na biega 2012-2015 – przyniósł 910 milionów. Liga Europy ostatnie w najkrótszym czasie prawie 210 milionów euro do działu na cechy – warto natomiast dodać, że 40 milionów wychodzi z pieniędzy produkowanych poprzez Ligę Mistrzów. UEFA postanowiła wspomóc swoje najmniejsze „dziecko”, aby szło się finansowo niezwykle oryginalne.
Warto dodać, że rodzimy rynek telewizyjny dodaje się do biznesu UEFA, jako mało który – nie licząc rzecz słoneczna tych najgłębszych, jako Mocna Brytania, Niemcy, Hiszpania. W ostatnim rozdaniu prosta do Ligi Szefów oraz Ligi Europejskiej kosztowały około 20 milionów euro za sezon. Właśnie ta cena przekracza 23 miliony euro! Przy braku jakiejkolwiek naszej grupy choćby w Lidze Europejskiej, charakteryzuje to, iż jedynie nieliczna grupę tych pieniędzy zasila polski futbol – za rundy wstępne, i również w ramach pakietu solidarnościowego.
Szef UEFA, Michel Platini chce wejść finansowe fair-play. Program jest rozpisany na lata. Francuz głosi: „Finansowe fair-play nie zakazuje kupowania, jeżeli lokale posiadają pieniądze, niech wydają. Nie planujemy zniszczyć klubów, chcemy im pomóc”. Kiedy dziennikarz mediolańskiej „La Gazzetta dello Sport” dopytuje się Platiniego o szczegóły, ten – trochę poirytowany, oraz trochę żartując – odpowiada: „Kiedy wy Włosi wydawaliście dużo, problem fair-play występował lecz dla Francuzów. Teraz jest odwrotnie… Akurat liczy obecnie odwrotu – nie tworzy dla mnie znaczenia, czy działa toż PSG, lub każdego innego klubu”.
Tyle, że PSG, Chelsea, czy Zenit St. Petersburg pokazują, iż idea równoważenia budżetów ruchów nie jest pomysłu. I przynajmniej nie ma pomysłu dla tych, za jakimi pozostają najwięksi gracze. Aby zyskać Ligę Mistrzów, a chociaż wiele w niej wyrażać, kluby – mające ważnych patronów – potrafią wariować. Szczyt w ubiegłym dniu, w którym silna było zakładać piłkarzy do Ligi Mistrzów, wydał 90 milionów euro. Za 26-letniego Brazylijczyka, Hulka zapłacił FC Porto 50 milionów euro, natomiast za 23-letniego Belga, Axela Witsela z Benfiki Lizbona wyłożył 40 milionów euro. Chelsea – z Rosjaninem Romanem Abramowiczem w polu – wydała więcej 100 milionów euro, z czego ponad 70 na dwóch małych zawodników. 21-letni Belg Eden Hazard spotkał z Lille za 40 milionów euro, oraz 20-letni Brazylijczyk Oscar z Internacional Porto Alegre za 32 miliony euro. Szejkowie inwestujący w PSG przebili natomiast każdych – wydali około 150 milionów euro na kolejnych piłkarzy. Sam z nich, 19-letni Lucas Moura przymocuje do PSG zaledwie w styczniu 2013 roku. Opuści FC Sao Paolo za 40 milionów euro. Transfer Szweda Zlatana Ibrahimovica za 21 milionów z Milanu aktualnie na nikim nie robi wrażenia. Oraz iż 30-letni Bośniak ze szwedzkim papierem będzie znacznie pracowałeś? Jest przydatny tych pieniędzy!
Moment w skórze? Jakie kryzys?! Na pewnie nie interesuje tych silnych, którzy grają o zdrowe kwoty – biznesowe, polityczne, czy prestiżowe.

Możliwość komentowania jest wyłączona.