List do Neapolu

sport

Kolejny raz byłem w Neapolu. Pierwszy tak wtedy temu, iż zdążyłem zapomnieć. No, prawie zdążyłem. Ponieważ przecież trudno zapomnieć o uczuciu bycia zabieranym w jasny dzień. Ktoś napluł mi na dobre ramię, drugi „życzliwy” podał na to radę po to, aby w odruchu Pawłowa doprowadził ubranie do programie lewą ręką, którą chronił w kieszeni portfela. A więc hyc po ten portfel. W ułamku chwile byłbym zrealizowany na szaro. Nie dałem się jednak łowcom turystów oraz portfeli z Piazza Garibaldi.

Kiedy prowadzili z lotniska do hotelu dzień przed meczem Napoli – Arsenal, mijaliśmy ten teren i właśnie rozpoznałem okolicę, gdzie nastąpił w kierunku zwierzyny łownej. A od nowego wejrzenia Neapol wydał mi o wiele niezwykle dobry. Może więc, że teraz czuło się Święta. Na trasach ciekawe i świecące ozdoby, jakie jak wyjaśnił taksówkarz zawsze pojawiają się dokładnie 8 grudnia. Taka tradycja, związana właśnie z którymś ze ogromnych, bo przy całej dzikości tego miasta powinien mieć, iż mało gdzie tak broni się rocznic różnej maści wielkich oraz patronów, mało gdzie tak żarliwie żegna się przez kościołami oraz właśnie czule całuje medaliki uwieszone na szyjach. Być potrafi Neapol wydał mi się przyjaźniejszy i dlatego, że istniał grudzień, oraz nie sierpień oraz relacje między rdzennymi mieszkańcami a turystami były całkowicie na zaletę tych ważnych. Okres złodziejskich żniw minął.

Neapol jest jedyny z wielu czynników. Po drogach ciągną się chmary skuterów i średnich gruchotów. Kiedy oswoiłem się z ostatnim chaotycznym ruchem, pierwsze na co dał uwagę, to brak odpowiednich, zadbanych oraz ogromnych samochodów. Takich w Neapolu nie uświadczysz. Samochód w Neapolu uznaje się bardzo użytkowo oraz bez nabożnego stosunku. Ma działać do pływania i skutecznego parkowania. Typowy pojazd jest zatem mały, poobcierany, poobtłukiwany i delikatny. Tak byłem doskonały szacunku dla pewności kierowców mieszających się w obecnym chaosie wąskich, skomplikowanych i jednokierunkowych ulic. Charakterystycznie rozbrzmiewają klaksony przed bardziej wrażliwymi zakrętami, jako sygnał dla nadjeżdżającego z naprzeciwka. Jednocześnie trąbiący sam nie zwalnia. Jeszcze by tego brakowało. Brak cierpliwości oraz wyrozumiałości dla współużytkowników drogi to dodatkowo jedna strona neapolitańskich woźniców. Tak mocno wybuchają, jak gasną. Taka ich natura.

Po przyjeździe do hotelu, położonego w jednym centrum miasta przy ulicy, gdzie narodziła się pizza (via Tribunali), z użycia sięgnąłem po pracę hotelową z obowiązującymi informacjami. Oprócz tego, co zawsze, znalazłem jedną zdecydowanie oryginalną sugestię. Po przetłumaczeniu brzmiała ona trochę więcej tak: Sugeruje się szanownym gościom pozostawienie wartościowych zegarków w recepcji, która na momentu pobytu w Neapolu w zamian wypożyczy Swatcha.

W Neapolu przekonałem się same jak szczerze nienawidzą Juventusu. Tam kibicuje się Napoli oraz nikomu innemu. No, może czasami dają się odstępstwa z reguły, ale nigdy w miejscowość Juventusu. Kiedy Wesley Sneijder strzelił gola dla Galatasaray, zatem w centrum rozległ się dźwięk klaksonów. To, ci którzy byliśmy nie za kierownicą oraz dodatkowo słuchali relacji, wysocy w ostatni rób swoje zadowolenia. Taksówkarz dostarczający nas na stadion powiedział, że sama okazja do świętowania w Neapolu już istnieje, fajnie żebym było, gdyby Napoli postarało się o drugą.

Dobrze, tyle moich ogólnych wrażeń, teraz trochę o kuchni, bo że jesteście oryginalni, jak robi ta Liga Specjalistów od telewizyjnej strony. Na stadion dotarliśmy kilka chwili po 17, spodziewając się jakichś problemów. Oraz pewnie, trochę czasu upłynęło zanim odebraliśmy zamówione akredytacje oraz mogliśmy wejść. O 18 zrobił się meeting UEFA dla telewizji (oprócz nas było także pięć niewłoskich oraz nieangielskich stacji), natomiast na nim wiedze gdy będzie pokazywany mecz a takie tam, ale najistotniejsze były dwie rzeczy. Po pierwsze – godzina przedmeczowego przekazu. Chodzi o wejście z wysokości murawy. Do indywidualnej kamery po kolei stawiają się przedstawiciele sześciu telewizji i każdy jest dla siebie po 10 minut. W Neapolu akcja otworzyła się o 18 (byliśmy pierwsi), skończyła po godzinie.

Po drugie – zaleca się typy do pomeczowych wywiadów. Zwyczajowo po trzy nazwiska z wszelkiej drużyny, niejako znając obecnie na wstępie, że to niezwykle na wzrost. Piłkarze tej reguły życzeń jednak nie czytają oraz idą swoimi ścieżkami, a ludzie, jacy powinni ich przyprowadzić przed celi nie są wszechmocni. Na mojej liście odnaleźli się Szczęsny i Flamini z Arsenalu, Pandev, Maggio oraz Inler (więcej nie wiedziałem, iż nie zagra) z Napoli. Ostatecznie porozmawiałem ze Szczęsnym, Benitezem oraz De Laurentiisem.

Po meczu też wszyscy pracują z indywidualną a tą tąż kamerą, kolejek, bałaganu i nerwów natomiast nie ma. Jak piłkarz już przyjdzie, to cierpliwie wygląda i odpowiada. Na mnie niesamowite doświadczenie zrobił Benitez. Bardzo wrażliwy oraz lekki to człowiek, taki, którego kocha się z pierwszego kontaktu. Ciepły, miły, światły i zdrowy. Nie odczuwa w nim nic udawanego. Bez zadęcia, niezmanierowany. Naprawdę zauroczył mnie, choć przekazania nie zmienię, że jakoś do Neapolu mi nie pasuje i spośród obecnego co słyszałem na drogi, w taksówkach (świetne źródło informacji) a na stadionie, neapolitańczycy woleli krwistego Mazzarriego niż pacyfistycznego i dostosowanego Hiszpana.

Zdziwiłem się, iż właśnie łatwo przed kamerą stanął De Laurenttis. Myślałem, iż będzie niedostępny, i tu proszę. Nagrałem go szybko późno również nie zdążyliśmy pokazać na antenie. Trochę szkoda. To pracownik showmana, jakie wie, która istnieje pracownik środowisk również kiedy w nich wydawać, co powiedzieć, jakich argumentów użyć, kiedy się trochę przypodobać. Określa się wyczerpująco, zwraca bezpośrednio do celi, z uśmiechem przyklejonym do twarzy (szkoła hollywoodzka). Piał z zachwytu nad Benitezem oraz wychwalał cały świat. Ale najciekawsze, choć zrobione ewidentnie pod naszą publiczkę, istniałoby na końcu.

Powiedział, iż potrzebował kiedyś w Polsce nakręcić film, ponieważ słyszał, iż w Polsce są piękne kobiety. Jak to szkoliłem, wtrącił się i zapytał, gdy po polsku będzie: bellissime donne. Powiedziałem piękne dziewczyny dodatkowo on sprawdzałem powtórzyć. On: – Piekne ko…. Ja: – Piękne kobiety. On: – Piekne kobiety. Poszło mu całkiem nieźle.

Z pewnością już w Neapolu więcej prace zaskoczyło mnie pozytywnie. Rozczarowanie przyszło z niespodziewanej dla mnie strony. Atmosfera i doping na stadionie San Paolo – tanie a znacznie chłodne. Mecz – strasznie mdły oraz pozbawiony emocji. I dodatkowo zawiodłem się na włoskich dziennikarzach, o których stanowię generalnie dobre zdanie. Kiedy oni zauważyli wielkie Napoli – nie wiem. Wówczas nie było Napoli nastawione na awans bez pomocy Marsylii, która do ochron pierwsza nie była. Oraz największy zawód – nie zdążyłem zjeść pizzy. Byłem w Neapolu inny raz oraz mam okazję, iż nie ostatni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.