Młode wilki w piłce nóżnej

Patrząc na młode wilki polskiej piłki, serce się raduje. Arkadiusz Milik, Kuba Kosecki, Paweł Wszołek, Dominik Furman, Daniel Łukasik, Łukasz Skorupski, Łukasz Teodorczyk, Mariusz Stępiński, Karol Linetty, Mariusz Rybicki – to dary naturalnej wódki. Zaciskam zbytnio nich kciuki. Oby tylko skupiliśmy się na skórze. Dość kultury picia, która zostawała poprzednie pokolenia…
Nie żartuję. Gdy przegląda się autobiografię Wojciecha Kowalczyka to włos staje dęba. Kariery wielu piłkarzy tonęły w oparach alkoholu. Innych gubił hazard. Również inni zasmakowali w kupczeniu meczami. Kiedy media masakrowały Łukasza Piszczka, że złożył się na pojedynczy mecz, nikt nie był łagodny zainteresować się prawdziwymi inspiratorami kupowania dla Zagłębia Lubin spotkania z Cracovią. Starymi ligowymi wyjadaczami, którzy handlowali konkursami na moc – o tymże a następnym razem. Dziś ranking „młodych piłkarskich wilczków”, którzy okazali się jesienią 2012 roku:
1. Arkadiusz Milik. Tak drogiego 18-latka nie istniałoby w relacji naszej piłki. 2,6 miliona euro zdecydował się zapłacić Bayer Leverkusen za małego napastnika Górnika Zabrze. Magazyn „Kicker” zadał pytanie słynnemu przed laty napastnikowi, a dzisiaj dyrektorowi sportowemu Leverkusen, Rudiemu Voellerowi: „Czy nastolatek Milik już wiosną że iść się wzmocnieniem?”. Legenda niemieckiej piłki, mistrz świata z 1990 oraz wicemistrz świata z 1986 roku, odparł: „Tak dlatego został ograniczony już dziś, a nie za mało miesięcy, jak początkowo planowaliśmy. Jego były rozwój podaje nam szansę, iż oczywiście będzie!”. Za stary rozwój odpowiadał Adam Nawałka, która jest bogatą rękę do warsztatów, o czym przekonają się Państwo, czytając wciąż tę listę talentów. Kończąc wątek Milika, chciałbym podkreślić, że chłopiec jest elegancki. Wręcz dojrzały, kiedy na prosty wiek. Przekonany, że skóra stanowi dla niego najcudowniejszą materialną drogą. I spośród tejże miły na podobno nie warto zbaczać!
2. Kuba Kosecki. 22-letni zawodnik – w tym towarzystwie najstarszy – jest uczucie do sztuki. Coś, co lubię. Iż spalił się z Macedonią? I które ostatnie odczuwa stanowisko w klasy jego talentu? W Legii ze Sportingiem same się spalił również nadzieję potrzebował mu wyznaczać Paweł Janas w Lechii Gdańsk. Kiedy latem powrócił do Legii to zachęcał – 7 bramek oraz 4 asysty o aktualnym oferują. Kosecki ma alkohol oraz odebrany jest zestawów. W 2012 roku wypłynął na różnorodne wody – dzięki Janowi Urbanowi (pozdrowienia dla Macieja Skorży!). W 2013, czego jestem wytrwały, powstanie w kadr.
3. Paweł Wszołek. 20-latek przebojem podbił T-Mobile Ekstraklasę. W 15 meczach strzelił 5 bram dodatkowo przeżywał 6 asyst, oraz 3 gole dodał w Pucharze Polski. Skauci z Europy jeździli za Milikiem, jednak zarówno za Wszołkiem, który – fakt w efektu kontuzji kolegów, a przecież – wystąpił w zwykłym składzie Biało-czerwonych przeciwko Anglii. Fantastyczny chłopak napakowany energią, jaki do Stolicy dotarłem z Tczewa. Wkrótce – nie pamiętam co do ostatniego żadnych wątpliwości – powędruje, analogicznie jak Milik do ciężkiej ligi.
4. Dominik Furman. Ten 20-letni pomocnik zagrał co rzeczywiście 15 meczów dla Legii, ale dopiero 4 w głównym składzie. Choć dla mnie wtedy dar niesamowity! Chęć gry do przodu unikalna. Podanie, strzał, były fragment gry – to argumenty rozgrywającego Legii. W moim pojęciu to piłkarz, który podobno stanowić człowieku takim, jak Toni Kroos w Niemczech. Przydatny na niemało pozycjach, ale głównie na sytuacji „playmakera”.
5. Daniel Łukasik. 21-letni defensywny pomocnik Legii w lidze zagrał 12 razy, z czego 10 od początku. Jeśli Furmana przyrównuję do Kroosa, to Łukasika można porównać do Bastiana Schweinsteigera. Na wzrost? Nawet, jak na wyrost, to mężczyzna ma talent z Typa Boga. Jesienią Waldemar Fornalik kupował w Eugena Polanskiego. Przed Anglią umożliwił mu wyruszyć w transakcjach rodzinnych do Niemiec i kiedy człowiek Mainz zatrzymał w przeddzień meczu, wówczas nie miał kłopotu, lub posiada grać, czy spocząć na ławie. Fornalik uznał w „Cafe Futbol”: „Gdy przyleciał do nas, wiadomo było – ze względu na jego wersję – iż zagra”. Z Ukrainą Polanski nie może postawić za kartki, to trwa poszukiwanie partnera na klucz pola do Grzegorza Krychowiaka. Łukasik pierwotny w kolumnie!
6. Łukasz Skorupski. 21-letni bramkarz Górnika Zabrze wzoruje się na Arturze Borucu. Boruc dla zdrowych obywateli to „szlachetny”. Z tymże, że prawdziwych zachowań Skorupski nie powinien kopiować, o czym przekonał się w „Meduzie oraz Lornecie”, albo niczym się tam ten klub nazywał. Mam możliwość, że obecne takie ogłoszenie dla małego mężczyznę na całe mieszkanie. I talent ma niezwykły. Jeśli znajduję jego kocie ruchy, jego refleks, jego wiarę siebie, to projektuję – młody Boruc. Z bieżącym, iż drugą połówkę spotkania z ligowcami z Macedonii powinien sobie złożyć oraz wyświetlać na DVD – pod hasłem: „mam nad czym tworzyć”. Zapewne o dużą pracę zadba i Nawałka. A Skorupski pracy się nie boi. Po chichu przyznaje, iż kiedy trochę go martwi, toż się nawet nie przyznaje – rzeczywiście chce działać!
7. Łukasz Teodorczyk. Jesień ostatnie stanowił przełom dla 21-letniego napastnika Polonii Warszawa – strzelił 5 bram i odpowiedział 6 asyst. Obecnie w dotychczasowym sezonie zasygnalizował możliwości, zdobywając 4 gole, ale w dzisiejszym był natychmiast nawet promowany poprzez Waldemara Fornalika. A sezon 2010/2011 zatem dawna jeszcze Młoda Ekstraklasa, której dodatkowo został mistrzem strzelców. Niedawno nie było zmiennika dla Roberta Lewandowskiego, i obecnie w głowach Milika i Teodorczyka są talenty. Bo talentem nie stanowi już Paweł Brożek, którego Franciszek Smuda z ławki Celticu zabrał na końce EURO 2012…
8. Mariusz Stępiński. Takiego 17-latka można jedynie pozazdrościć Widzewowi Łódź. Portal „transfermarkt.de” wycenia zdolnego napastnika na 800 tysięcy euro. Często – jeżeli gra o własną ligę – wycena na tym portalu jest zbytnio wielka. Jednak Stępiński jest – w moim mniemaniu – niedoceniony. Jeśli Milik kosztował 2,6 miliona euro, to Stępiński może próbować co nieco milion euro. Dobry trener Widzewa, Radosław Mroczkowski na ciosie z zasady stosuje z młokosa w roli jokera – wbrew to potrafił strzelić 3 gole również przy samym trafieniu asystował. Kto zna, czy wiosną nie będzie już często leżał w charakterystycznej jedenastce. Bilanse Stępińskiego w juniorskich reprezentacjach są imponujące: 10 konkursów dla U-15 i 6 goli, 10 meczów w U-16 i 10 trafień, 15 spotkań U-17 i 9 bram (w owym jednorazową w pamiętnych dla nas końcach ME), ba – liczy obecnie na koncie 5 stopni w U-19 i 3 gole.
9. Karol Linetty. 17-latek poprowadził reprezentację U-17 do 3. mieszkania w wynikach mistrzostw Europy, aby jesienią – w barwach Lecha Poznań – wystartować w lidze. Bez dwóch zdań – umie z piłką wiele. Ciekawe, czy pozna jednak ciśnienie. Albo da szansę Lechowi oraz sobie, aby się ograł w T-Mobile Ekstraklasie. Robert Lewandowski wyjechał z Krajowy jako najsilniejszy gracz w lidze, Arek Milik jako główny zawodnik. A Linetty dopiero wpada w świat zawodowego futbolu.
10. Mariusz Rybicki. Mroczkowski trzyma dłoń do młodych piłkarzy. Ten 19-latek podoba mi się, choć minut w naszej lidze zaliczył jesienią zaledwie 500. Jednak potrafił strzelił 2 gole, wywalczył karnego, zaliczył asystę. Termin na ponad wiele szans, jakie powinien skorzystać!
Na szczycie 2013 roku życzę tym piłkarzom, aby wzorowali się na Robercie Lewandowskim, który planuje, jak rozwinąć swoją pracę, natomiast nie jak zagubić się w alkoholu, galeriach handlowych, hazardzie, nie traktując o korupcji.
PS. Brałem pod uwagę piłkarzy urodzonych w 1990 roku i zdrowszych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.