Najlepszy Kuba jakiego znamy

Klasę światową z paru miesięcy prezentuje Jakub Błaszczykowski. Menedżer Borussii Dortmund, Michael Zorc na łamach „Kickera” powiedział szczerze: „To najprawdziwszy Kuba wszech czasów”. Dodał: „Polak dojrzał poważnie oraz pobiera na siebie uwagę”.
Opowiadając o „najdelikatniejszym Kubie całych czasów” sam Michael Zorc nie pomaga sobie bycia. Borussia Dortmund chciałaby podpisać z własnym rodakiem nowy, dłuższy kontrakt. Dotychczasowy biegnie w 2013 roku. Zorc tymczasem nie zamierza ukrywać prawdy o kapitanie reprezentacji Polski. Że doskonale zdaje sobie myśl, iż jeżeli Jakub Błaszczykowski podpisze nową umowę, więc będzie samotnym z odpowiednio opłacanych piłkarzy w Dortmundzie.
80 bramek strzeliła Borussia Dortmund w sezonie, który dziś się zakończył. W 50 z nich znajomy udział brało nasze duże trio – w tym przy 10 i asystentem oraz strzelcem był Polak. Oto bilanse: Kuba Błaszczykowski (6 goli, 10 asyst), Robert Lewandowski (22 bramki, 10 asyst) i Łukasz Piszczek (4 gole, 8 asyst). Nadzwyczajne! Nic niezwykłego, iż Thomas Hennecke zapisuje na łamach „Kickera” o „Własnej mocy”. Dziennikarz – obchodzący się na co dzień Borussia Dortmund – poleca wszystkich trzech, a w gorących dniach może więcej pisze o Błaszczykowskim. Ostatnie stanowi okres zawodnika, jaki w rundzie jesiennej wchodziłem na ławce rezerwowych. Niemcy są własny „talent stulecia”, Mario Goetze. Dodatkowo ostatnie rzeczywiście Goetze w centralnej części sezonu sadzał na ławie Kubę. Ale swój rodak – po kontuzji Goetzego – wykorzystał bliski okres bardzo. Stawał się gwiazdą Bundesligi, jaka może wybierać w ofertach. Fachowy magazyn „Kicker” zadaje pytanie: „Co się wystawanie z Kubą?”. Menedżer zawodnika, Wolfgang Voege odpowiada: „Czekamy spokojnie, stanowię równy, że Borussia się do nas zgłosi”. Według moich radzie Borussia już złożyła ofertę nowej normy, ale Kuba się waha!
Zwłaszcza dla blogu „a bramy są dwie” przyznaje: „Cenię sobie Borussię, jestem tutaj z pięciu lat, widziałem, jak budziła się drużyna, która akurat dwa razy z rodzaju świętuje mistrzostwo Niemiec”. Z ekipy do jakiej w 2007 roku dołączył Polak, ostało się tylko dwóch zawodników – pomocnik Sebastian Kehl i bramkarz Roman Weidenfeller. Kuba mówi: „To szmat czasu, spore wydarzenie. Nie choruję niczego przesądzać, gdyż Borussia to wybitny klub, jaki na pewnie w następnym etapie znów będzie rywalizował o mistrzostwo Niemiec zaś na że o masa lepiej zapisze się w Champions League”. Kuba zwraca wypowiedź na coraz jakieś – kontuzje, albo trochę ich brak. Błaszczykowski mówi: „Z lat powtarza się publicznie, że istnieję miękki na kontuzje. Ale od 2,5 roku nie stanowił właściwego urazu. Przez pięć lat atrakcje w Bundeslidze na 170 możliwych meczów wygrał w 141. Więc tak zróbmy z mitami”.
Nadzwyczajnie trio z Dortmundu uhonorował Franciszek Smuda. Selekcjoner zamiast śledzić przedostatnią kolejkę T-Mobile Ekstraklasy udał się do Dortmundu, aby porozmawiać z asami Borussii na problem najbliższych tygodni. Wspólnie ustalono, że Polacy z BVB przystąpią do kadry dopiero 21 miesiąca w Austrii. Po finale Pucharu Niemiec – 12 miesiąca w Berlinie przeciwko Bayernowi Monachium – zawodnicy Borussii wrócą do Dortmundu. Niemniej nie pojadą z razu do Lienz, i otrzymają tydzień wolnego. Błaszczykowski mówi: „Ja chociaż nie pójdę na wczasy. Trochę odsapnę, ale… trenując. Naszym domowym rytmem. Dla mnie finały Euro 2012 są zbyt ważne, abym kilka dni nic nie prowadził”.
Wtedy istniał nieograniczony sezon Kuby w Niemczech. Czas na jego znaczący mecz w barwach Biało-czerwonych. Tuż przed końcami Euro 2008 został odesłany do zakładzie poprzez Leo Beenhakkera, jaki nie polegał w bliskie wyleczenie urazu. Kiedy proszę o wezwania na efekty Euro 2012, o tematy wielu kadrowiczów Smudy w związkach, Kuba mówi: „To wybitne, co składa Smuda”. Imponujące? Błaszczykowski tłumaczy: „Jak Smuda w kogoś wierzy, toż już wierzy. Naprawdę to perfekcyjne!”. To znaczący sygnał, iż kapitan ufa selekcjonerowi. Właśnie kiedy prawie półtora roku temu Smuda zaufał Błaszczykowskiemu, służąc mu czynność kapitana…

Możliwość komentowania jest wyłączona.