Najwyższy czas na wyjazdy

W futbolu brakuje dobrych piłkarzy, oraz biznes rośnie również na Wysiłku i na Wschodzie. Nic niezwykłego, iż wystarczy, że dwóch młokosów błyśnie w rodzimej lidze, a zaraz widzi ich w jakimkolwiek meczu wielu skautów z wszystkiej Europy. Zabiega o Arkadiusza Milika i Pawła Wszołka, którzy niedawno zdążyli wystartować w kadr, ale właściwie nie wiem, jak długo będziemy się nimi napawać w T-Mobile Ekstraklasie.

Rzeczywiście wynosimy do organizowania z poważnymi talentami. Arkadiusz Milik w znanym następnym terminie w ekstraklasie stawał się czołowym napastnikiem. Objawia się, że Górnik Zabrze podniósł 18-latkowi uposażenie – chłopak dostał „wyjściówki”, i ponad godne premie za punkty. Jeśli Górnikowi będzie się wiodło, to dobry napastnik zarobi nawet 10 tysięcy euro miesięcznie. Tyle, iż na jego meczach pojawiają się kluby, które potrafią zapewnić pobory 5-, co ja piszę – nawet 10-krotnie wyższe. Mateusz Borek w składzie T-Mobile Esktraklasy ujawnił, że przyjeżdżają skauci z pełnej Europy. W szczególności VfB Stuttgart, Evertonu oraz Aston Villi. Pokazuje się, iż także Anderlechtu Bruksela, Interu Mediolan oraz Borussii Dortmund i FC Schalke 04 Gelsenkirchen. Jeżeli zabiega o Borussię to niemieckie media już podają, że w atrakcję wchodzi suma odstępnego 3-4 milionów euro.

Tylko nieznacznie niższe pieniądze wymieniane są w układzie Pawła Wszołka. Prowadzi się o 2,5 miliona euro za jakie właściciel Polonii Warszawa, Ireneusz Pan byłby zdolny sprzedać 20-letniego skrzydłowego. Myślę, że Austria Wiedeń, czy Red Bull Salzburg nie są w poziomie zapłacić takich pieniędzy, jednak obecnie Schalke, czy ruchy z Rosji jako mocno. Wysłannicy menedżera Schalke, Horsta Heldta regularnie obserwuje Wszołka, który początek konkurencji w Polsce miał ładny.

Oraz tutaj pojawia się kluczowe pytanie – czy Milik i Wszołek są już gotowi, aby podpisać kontrakty za granicą? Czy wypłyną, jak trio z Dortmundu, czy zagłębią się, jak chociażby Dawid Janczyk, kiedyś sprzedany przez Legię do CSKA Moskwa? Niestety posiada ciemnej odpowiedzi. Rok temuż z krajowej ligi wyjechali Artur Sobiech (z Polonii za 1 milion euro) oraz Mateusz Klich (z Cracovii za 1,5 miliona euro). Podstawowy nie miał zdecydowanie – w równym pierwotnym czasie stanowił dopiero jokerem. Owszem zagrał 12 razy w Bundeslidze, tylko za jakimś wspólnie z ławki rezerwowych (łącznie tylko 226 minut – 1 gol). Teraz gra niewiele dużo – już zdołał zaliczyć 368 minut (7 meczów, z czego 4 z przodzie – 2 gole). Sobiech pojechał nawet na finały EURO 2012, oraz tymczasem podobnie stanowi w kadrze kierowanej przez Waldemara Fornalika. Co zrobić choć z Klichem, który przez około półtora roku wystąpił tylko 10 razy w rezerwach VfL Wolfsburg? Owszem, zarabia więcej 20 tysięcy euro pensji miesięcznie, ale traci etap w istotnym momencie swojej funkcji…

Na pewno Milik pod skrzydłami Juergena Kloppa w Borussii Dortmund miałby możliwość rozwoju. Albo wykonywałeś regularnie? Na froncie nie, ale myślę, iż z terminem jeszcze wysoce. Milik dojrzewałby nie ale w kole naszych rodaków, jednak oraz 20-letniego Mario Goezte, 19-letnich Moritza Leitnera oraz Mustafy Amina, 18-letniego Leonardo Bittencourta… Istnieje niewiele różnych piłkarzy trochę seniorów w kadrze Borussii, jak Ilkay Guendogan, Marco Reus, Sven Bender, albo nasz Robert Lewandowski. Dortmund – to właśnie wielki adres w piłce. Borussia zresztą – posiadając piękne wrażenia z Polakami – chętnie przymierza naszych piłkarzy. W miesiącu była możliwość dla Rafała Wolskiego, tylko to Legia zażądała 6 milionów euro. Teraz przymierza Milika.

Schalke też nie wyklucza transferu Milika, mając motyw z podpisaniem kolejnego kontraktu przez Klaasa-Jana Huntelaara. Holender – któremu dotychczasowa umowa wypełnia się w 2013 roku – chciałby pracować 7 milionów euro rocznie! I pewno chciałby coś także za jedyny podpis pod kontraktem. Przykład Huntelaara przywołuję również dlatego, aby uświadomić, jakie stawki wkraczają w walkę, jeżeli pracuje o mocne kluby. Dla Wolfsburga 1,5 miliona euro odstępnego oraz wypłata ponad 20 tysięcy euro miesięcznie, to żaden koszt. Dla Hannover 96 odstępne 1 milion euro i płaca 80 tysięcy euro, wtedy ponad żaden problem. Borussię trwać chociażby na transfer z Własny za 4,7 miliona euro i wypłatę przekraczającą 100 tysięcy euro dla wielkiego napastnika, jakim dwa biega ostatniemu istniał Lewandowski.

Lewandowski wykonywałeś w ekstraklasie dwa biega również był gotowy, aby podbijać wielki świat. Sobiech funkcjonował w swej najwyższej kulturze rozgrywkowej trzy lata, oraz pomimo ostatnie w Bundeslidze posiadał nic szkoda. Klich w ekstraklasie pograł dwa i pół roku, natomiast w Bundeslidze nie zaistniał. Co wyprodukować ze domową pracą, ze bezpośrednim byciem? – to piekące wydarzenia dla Milika oraz Wszołka, spośród którym przyjedzie im się zmierzyć pewnie już zimą…

Możliwość komentowania jest wyłączona.