Otwarcie Bońka i jego bilans

Zbigniew Boniek intensywnie pracuje. Jeździ, rozmawia, podejmuje decyzje osobowe oraz fizyczne. Pewnie myśli się także nad strategią. W Gdańsku doświadczył czegoś interesującego – był oklaskiwany, a kibice po raz pierwszy na konkursu reprezentacji od zamierzchłych sezonów nie skandowali przeciwko PZPN-owi. Toż poważny kredyt zaufania, który – mam nadzieję – nie zostanie wydany. Pora na rzeczy najważniejsze: przygotowywanie oraz zaufanie!

Boniek odnajduje się w ferworze twórczym. Mam okazję, iż w bieżącym ataku – rozpoznawania problemów, zmian organizacyjnych i personalnych – nie straci szerszego spojrzenia. Nie wybaczy, co tak poważnie się liczy. Czy punktem stanowi tylko awans do wniosków Mundialu 2014 roku, czy efektów EURO 2016? Na finały EURO 2016 fajnie byłoby pojechać, a po trzech meczach już można zrezygnować do zakładu. Także to zawiera się, czy futbol jest bazę, czy dobrze dzieci i klas przytula się do skóry, oraz starzy kibice wykazują kulturę piłkarską, która sprawia, iż regularnie zapełniają stadiony.
Po pierwsze – dla medium piłkarskiego absolutnie najistotniejsza jest rzecz szkolenia: dzieci, młodzieży, trenerów.
Po różne – dla panów bawiących się futbolem najistotniejsza jest kwestia bezpieczeństwa.
Naprawdę w Odróżnieniu na meczu z Legią zjawił się komplet. Jednak nie tak stary na Bułgarskiej straszył „Litar”, i na Łazienkowskiej niejaki „Staruch”. Policja często wspomina „nie, albowiem nie”, zamiast współpracować. Kluby narzekają, iż odpowiednie mecze cenione są za „imprezy zwiększonego ryzyka”. Nie wyciągają ludzie, tacy jak wojewoda Jacek Kozłowski, który normalnie skłonny jest zawrzeć jakiś stadion lub trybunę…
Nazwisko Boniek a robi – nie chociaż na swoich kibiców, a także widać na premiera Donalda Tuska, jego minister Joannę Muchę, oraz nawet policję, która mówi o „kolejnym otwarciu”. Boniek zamiast Grzegorza Laty na zachowaniu prezesa PZPN i obecnie jest szansa na klasyczne zmiany, jeśli działa o szereg kwestii.
Zacznijmy od szkolenia. Wydarzeń jest mnóstwo. Reakcje na ciosie, gdy na lekarstwo. Po pierwsze, ile z dochodu PZPN powinno iść na kształtowanie dzieci a klasie. Dużo. Oraz ile idzie? Mało. Ile wydaje Ministerstwo Treningu oraz Turystyki, wysyłane przez Joannę Muchę? Mało, dużo słabo. Drugą sprawą jest Grupa Trenerów PZPN. Jakieś ciekawe zasady, jakieś płatności, jakieś hurtownie spod Rzeszowa. Wiceprezes PZPN, Roman Kosecki na ciosie daje wrażenie zagubionego. Stworzył klub Kosę Konstancin – odniósł przypadek w mierze mikro. Jednak, lub istnieje w zostanie zaprezentować plan w siły makro? W „Cafe Futbol”, w jakim niedawno gościł, nie dostrzegłem całościowej koncepcji, co mnie trochę martwi. Kosecki ruszał na prezesa. Ostatecznie został wiceprezesem w istocie, która istnieje mu najdroższa, ale obecnie – choć na razie – nie formułuje nowego pomysłu. Za chwilę zaczną się dyskusje personalne. Czy Jerzy Engel powinien stać na zajęciu dyrektora sportowego PZPN? Lub zmianę jakościową zapewni Stefan Majewski, czyli może Piotr Nowak? Co z reprezentacjami juniorów oraz młodzieżówką? W moim przekonaniu więc winno stanowić oczko w osobie nowych jednostek związku.
Co do zabezpieczenia, ostatnie pracę charakterystyczna dla amatorów piłki nożnej w Polsce. Jak litera „oraz” w alfabecie. Natomiast wówczas zabezpieczenie nie pewnie żyć tak uważane, jak dotąd poprzez PZPN oraz policję. W Polsacie News spotkałem rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji, Marka Sokołowskiego. A tenże z razu – po wczesnych słowach krytyki – wypalił: „Będziemy więcej dużo wytrzymały w realizowaniu przepisów”. Ta… Już wtedy jak słyszałem. Szybko się przekonałem, iż mecz o Superpuchar pomiędzy Wisłą oraz Legią na Stadionie Publicznym w Stolicy umie się nie odbyć, gdyż nie funkcjonuje zgoda na trzecim oraz czwartym poziomie parkingu. Stanowią w policji ludzie, którzy faktycznie potrzebują współpracy, jak doktor Jarosław Truchan, szef katedry zarządzania kryzysowego w Instytucie Zabezpieczenia i Sposobie Publicznego. Przychylne spojrzenie – że jeszcze ze powodu na powodzenie Bońka – mają komendant główny policji, Marek Działoszyński, albo jego zastępca Krzysztof Gajewski. Kolej na zmiany – docelowo również ustawy o zabezpieczeniu imprez masowych. Decyduje jednak powszechna praktyka. I obecna nie może podpierać się na „ponad bardziej skutecznym egzekwowaniu przepisów”.
PZPN dotychczas często odstraszał kibiców, jak choćby sprawą powierzenia kadry Majewskiemu (to stąd taki stanowił nacisk opinii popularnej na nominację Franciszka Smudy), czy usunięciem z ładnej koszulki Białego Orła i stworzeniem Klubu Kibica. Za to jedyne działania odpowiada Piotr Gołos, dyrektor departamentu marketingu i komunikacji. Jeśli gra o marketing oraz komunikację, to wypowiedź PZPN jest jasna. Skąd będę niesprawiedliwy, jeżeli powiem jedno słowo: dno. Jeżeli chodzi o komunikację, to stosunek z zapaści spróbuje wydobyć Janusz Basałaj. To fascynujący ruch personalny Bońka. Basałaj świetnie czuje media – również inne technologie. Za chwilę strona internetowa PZPN może być główną platformę wymiany – zarówno z kibicami, kiedy zaś dla samego centra piłkarskiego. Co do Klubu Kibica, to koło przed wyborami został dokładnie dany przez PZPN oraz dodatkowo ważna go popularne zagospodarować, ale teraz na całkiem odmiennych wartościach, niż te jakie przyświecały twórcom…
Ktoś spyta, oraz jak znacząca jest istota nowej siedziby PZPN? Odpowiem – za Andrzejem Zamilskim, który leżał w aktualnym „Cafe Futbol”: gdzie istnieje ośrodek treningowy PZPN, w którym potrafiły próbować wszystkie reprezentacje – od U-15 aż do starych? Piłkarski zamek w Wilanowie nikomu nie jest pożądany i przekazuje mi się, że Boniek – któremu zaleca w ostatniej scenie Marek Koźmiński – doskonale przekazuje sobie spośród tegoż myśl.
Piszę o bilansie otwarcia Bońka, ponieważ chwila było kluczowej konferencji w kampanii, oraz oraz dziś brakuje dyskusjo o tym, co największe: o kształceniu oraz zaufaniu. Rolą starego jest podyktować realizację głównych tematów. Rozpoczynając od statutu PZPN. Obecny – choćby biorąc pod opiekę ci zjazd – wyraził się kompromitacją. Na dobro w tejże historii Bońka stymuluje dyrektor z Dolnego Śląska, Andrzej Padewski, który zna być konsekwentny, i zarazem stanowczy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.