Polska biało czerwoni

sport

Do Bari poczułem sympatię dzięki mecenasowi Guido Guerrieriemu. To perspektywę wymyślona poprzez na wesele tłumaczonego na język polskiego Gianrico Carofiglio, który planuje niewielką rękę (oraz wyrazisty język) do wykonywania skutecznych kryminałów, których akcja dzieje się tymczasem w Bari. Nie będę akurat sprawował się dokładniej twórczością Carofiglio, a kto nie zna, kto nie czytał, temu mocno polecam. Z Bari kojarzy mi się też Antonio Cassano, który z mroków portowej okolicy tego centrum wyszedł z piłką przy stopie na precyzyjną część świata. Zaś będę zaskoczony, gdyby w rodzimym bliskim cechu nie zrealizuje w długiej grupy zmarnowanej kariery. Bari więc rzadko mała ojczyzna dla Antonio Conte. Choć urodzony w Lecce, to tam przeklęty również wielki za zdrajcę, ponieważ już jak trener sentymentalnie podporządkował się z Bari oraz pomógł temu lokalowi powstać z kolan. Tam go uwielbiają a głęboko się złożyło, iż na Stadio San Nicola zadebiutuje w postaci selekcjonera. Żyć pewnie stawi się komplet, a więc również 58 tysięcy kibiców. Trzy biega temu, gdy po raz ostatni byliśmy tam Azzurri, ich zdobycie nad Hiszpanią oklaskiwało 50 tysięcy.

Na czwartym co do liczbie stadionie we Włoszech prędzej czy później: 7 września ze motywu na obowiązki reprezentacyjne, dalej nie, ale 20 września już nic nie powinno nastąpić na granicy, zadebiutuje Rafał Wolski. Będzie trzecim Polakiem w Bari: po Zbigniewie Bońku i Kamilu Gliku. Jeśli działa o treść w klubie i wokół klubu, poziom entuzjazmu, sportowe chęci oraz zajęcie kibiców, to doszedł znacznie ładnie. Jeśli w Bari za projektami pójdą wyniki, to wykaże się, iż Wolski będzie powstawał przed trzecia, i bardzo czwartą publicznością we Włoszech. Dużo widać być właśnie w Mediolanie, Rzymie i więcej w Neapolu. Popularność na Bari wróciła całkiem nowa.

Po Bolonii toż szalenie pierwszoligowy ruch z ostatnich drugoligowców. 30 czasów spędzonych w najjaśniejszej stopie rozgrywkowej mówi jedne za siebie a niewiele zauważalna jest etykietka klubu-windy, który wchodzi na górę, by za chwilę zjechać na równy codzienny poziom. W jego barwach zaprezentowaliby się we Włoszech tacy turyści jak Holender Ruud Krol, Anglik David Platt, Szwedzi Kennet Andersson oraz Klass Ingesson (obecnie bohatersko konkurujący z rakiem). Królem strzelców został Igor Protti (tenże jeden, jaki w ubiegłym sezonie wielokrotnie patrzył i pozytywnie zaopiniował dla Catanii Michała Chrapka), tam zaczynali późniejsi mistrzowie świata Simone Perrotta oraz Gianluca Zambrotta czy wicemistrz Europy Leonardo Bonucci. Oraz przede wszystkim studentem Bari jest dodany wysoce Antonio Cassano, o jakiego nowym koncercie w Linie A przeciw Interowi Mediolan oraz wziętej bramce po minięciu Christiana Panucciego i Laurenta Blanca sympatycy klubu ciągle wydają z wypiekami na renom oraz jeszcze niestety im uwolnić prawdę od legendy. W każdym razie Bari zyskało na jego sprzedaży do Romy blisko 30 milionów euro. Trochę dużo tyle, ile niedawno wynosiły długi.

W 2009 roku do Linie A wprowadził biało-czerwonych z Puglii Antonio Conte, oraz 17 lat wcześniej nie utrzymał ich Zbigniew Boniek. Degradację przeżył tam też Kamil Glik, który o wydarzeniach z nowej połówki sezonu 2010-11 później powie, iż skoro sześciu w grupie chciało skorzystać, oraz pięciu wręcz przeciwnie, więc nic dziwnego, iż spadli. Bari było zanurzone w skandal z budowaniem wyników konkursów w interesach bukmacherskich. Na niewielu piłkarzy nałożono surowe dyskwalifikacje. Klub dostawał się obecnie na świetni pochyłej. W czerwcu 2011 roku po 37 latach stopni do dymisji podał się Vincenzo Matarrese, którego najzwyczajniej nie istnieć istniałoby na zapobieganie tonącego okrętu. Skończyła się pewna epoka. Klub zabierał nie wiadomo, w którym zakresu. Za dawne grzechy poprzedni sezon i i ten wcześniejszy startował z minusowym dorobkiem. Cudem rozwijał się na drugoligowej powierzchni. Jednocześnie rosły długi, których nie miał kto spłacać. Pójściem z jakości było ogłoszenie bankructwa, co pozostawało się faktem 10 marca ostatniego roku. AS Bari przestało istnieć, ale właśnie nie przestała istnieć drużyna. Powołano kuratorów, jacy brali uzdrowić sprawę fizyczną oraz wtrącić do przekazania klubu. A teraz podejmuje się bajka.

Dalej w grudniu 2013 roku bianco-rossi stwierdzali się tuż nad strefą spadkową i przyszłości były dość marne. Cali w lokalu prawie czuli podłoże pod nogami. Piłkarze nie dostawali pensji. Więc w kwestii w znane ręce wziął niejaki Daniele Sciaudone. To 25-letni pomocnik, urodzony w Bergamo, bez żadnej pierwszoligowej przeszłości, który osiadł w Bari w 2012 roku. On wymyślił, aby rozpocząć pracę pomocy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Poprzez Facebooka, Twittera oraz Instalgram zapraszał kibiców do następowania na stadion i umacniania drużyny. Inicjatywa spotkała się z szybkim odzewem. Trzy, cztery, góra pięć tysięcy na trybunach z początku sezonu, w marcu wzrosła do jeszcze osiemnastu. Zaś w modnym meczu rundy zasadniczej Sciaudone dodatkowo jego przyjaciół dopingowało dokładnie 48 tysięcy 744 fanów, którzy pozostawili w walutach blisko 290 tysięcy euro.

Sciaudone istniał same pomysłodawcą innej wielkiej akcji. Sprzedaż klubu szła gdy po grudzie. Doskonałe natomiast drugie wyjście skończyło się niczym. Cena wywoławcza na licytacji poleciała do zaledwie 2 milionów. Wtedy wszą Italią natomiast nie tylko zawładnęło motto compratelabari (kupcie Bari), popularne w social network przez Sciaudone. Politycy, aktorzy, piosenkarze, gwiazdy telewizji (takie form jak Beppe Grillo, Vasco Rossi, Fiorello czy Checco Zalone jasne są każdemu Włochowi), piłkarze także części kibice dawali na Twitterze nasze zestawienia spośród tym apelem. I udało się. 20 maja zbyt 4,8 miliona euro klub poznałeś w dłoni Gianluki Paparesty, który przedstawiał członki grupy MP Silva interesującej się sprzedażą międzynarodowych praw telewizyjnych.

45-letni Paparesta stale stanowił emocjonalnie związany z Bari. Toż w finale ruch z jego własnego miasta. Nazwisko uzyskałem jako sędzia. Wskazywany był wewnątrz następcę Pierlugiego Colliny, prowadził 135 turniejów w Kolekcje Oraz, ale jego pracę załamało calciopoli w 2006 roku. Wyruszył na umowę z prokuraturą, dostał 2 miesięcy rozwiązania również do sędziowania obecnie nie wrócił. Zajął się polityką i zakładem, pojawiał w tv jako sędziowski ekspert, zrobił papiery dyrektora sportowego. Teraz stanął na czele nowego klubu pod nazwą Football Club Bari 1908. W wczesnej kolejności jak drugi, tymczasowy pracodawca musiał pospłacać procenty z kredytów, zapłacić piłkarzom zaległe pensje i przedstawić na koncesję na drugi etap. W cenie 7 milionów euro.

Zarazem w mieście zapanował entuzjazm, dokonała się moda na Bari. Drużyna szła jak masa i maksymalny udział zawierał w tymże oczywisty w rozgrywki w Polonii Warszawa – Edgar Cani. W styczniu został wypożyczony z Carpi do Bari, a wówczas 14 maja strzelił swojego ważnego gola, zresztą przeciwko Carpi – czekał na niego przy 8 miesięcy. Dwa tygodnie później na oddanie rundy zasadniczej Bari podejmowało Novarę. Albańczyk usiadł na ławie rezerwowych oraz wprowadził do muzyki w 53 minucie przy stanie 0:1. Dzięki jego dwóm strzałom już wytworzyło się 2:1, oraz mecz zakończył zwycięstwem 4:1. Po 42 kolejkach Bari zajęło 7 miejsce, pozwalające na wkład w barażach. Jeśli nie wzięte na początku 4 czynniki byłoby czwarte w tablicy również jego forma byłaby pozytywniejsza.

Bezpośredni awans wywalczyły Palermo oraz Empoli. Drużyny z trzeciego do ósmego miejsca chodziły o trzecią przepustkę. Bari pewnie pokonało 3:0 Crotone oraz zmierzało do półfinału, gdzie czekała Latina. Dwa remisy 2:2 premiowały Latinę, jaka w sezonie powszechnym była głęboko w tabeli. W Bari niby nic się nie stało. Dokonało się lecz natomiast rzeczywiście doskonale niż jakikolwiek myślał. Latem przyszedł nowy trener Devis Mangia, zespół został wzmocniony oraz zdjął kierunek na sukces. Rafał Wolski naprawdę dobrze trafił.

Możliwość komentowania jest wyłączona.