Ponownie Boniek

Zbigniew Boniek w bieżącym tygodniu – łącznie z innym zarządem PZPN – podejmie mnóstwo ważnych decyzji. Sprzedaje się, że w najdroższych miesiącach z państwa Grzegorza Laty nie zostanie kamień na kamieniu. Budżet zostanie znacząco przebudowany, budowa siedziby wstrzymana, zainicjowanych zostanie mnóstwo różnych projektów, oraz ponad stworzony zostanie kolejny statut PZPN. Boniek z aktualnym walnym zgromadzeniem PZPN nie zamierza czekać poprzez rok. Możliwy wyraz to marzec 2013 roku.

Co mężczyzna radzi nowemu prezesowi? – padło zapytanie do Grzegorza Laty. „Nic nie zamierzam radzić, nic i nic” – odparł były prezes PZPN w dniu wyboru Zbigniewa Bońka. Boniek żadnych rad zresztą nie żądał z Laty słuchać. „Zibi” mówi: „Grzegorz toż mój partner z boiska. Jak istniały prezes PZPN oraz święty piłkarz zawsze może oczekiwać na najefektywniejsze mieszkania przy okazji meczów kadry Polski. I tyle”.
Lato wkraczając cztery biega temu do PZPN zakonserwował stary układ, w którym podstawową rolę pełnił sekretarz generalny Zdzisław Kręcina. Kręcina spadł z muzyki w listopadzie 2011 roku, i Lato kilka tygodni temu, jeśli ujawniło się, iż nie kupienie nawet 15 wymaganych rekomendacji od 50 podmiotów, aby ruszyć w wyborach. Lato zostawia PZPN z poważną administracją, mało oczywistym budżetem, wielkimi premiami dla wybranych członków zarządu (pewien z nich w trzy lata zdobył 800 tysięcy złotych), opinią o strukturze siedziby, procesami z Polskim Centrum Wysiłku i Januszem Palikotem.
Boniek nie ma chodzić tąż relacją. Chce przekonać członków zarządu, by darować sobie koniec z przebiegami. Na pewno wstrzyma i budowę siedziby PZPN na Wilanowie. Już dzień po zjeździe nowy wiceprezes Marek Koźmiński analizował dokumenty. Siedziba ma kosztować 43 miliony złotych, ale Boniek publicznie prowadzi nawet o 60 milionach do dania. Nowy prezes PZPN tłumaczy: „W trakcie budowy, która potrwa parę lat, na pewno koszty wzrosną. Po co przeprowadzać taki pomnik? Dla działaczy? Musimy przyjrzeć się każdym przejawom tej opowieści. Jedno wymagam a ogłosić na dostępie – informacje, iż zapomnimy spośród owego terminu pieniądze od UEFA są po prostu kłamstwem”. Boniek wie, co prowadzi, będąc stosunek z prezydentem UEFA, Michelem Platinim oraz sekretarzem generalnym UEFA, Giannim Infantino. Co ciekawe istniałoby aktualne kłamstwo bardzo często przytaczane przez prominentnych działaczy poprzedniej grupy…
Na kontach PZPN jest 40 milionów złotych. Dochód na 2013 rok wynosi 90 milionów złotych. Pytanie, kiedy będą przekazane te pieniądze. Gdy będzie grał Klub Kibica, który przy przed upływem kadencji poprzednich władz został dokładnie zdobyty przez PZPN. „Nie wiem, po co” – mówi Boniek, jaki wcześniej deklarował, że karta w zeszłej strony pozostanie po prostu rozwiązana. Dużo kwestii poleci na nowoczesnego sekretarza generalnego związku, Marcina Sawickiego. Pierwsze spotkanie zarządu odbędzie się 7 listopada, i po nim Boniek na bardzo zwołanej konferencji prasowej zaprezentuje pierwsze duże posunięcia. Boniek deklaruje: „Wprost nie boję się wielkich zmian”. Były partner „Zibiego”, Robert Kaczyński – po zdobytych wyborach poprzez Bońka – rozsyłał esemesy: „W PZPN przygotował się komunizm”. Na widać na naszych oczach dokonuje się PZPN, któremu dominowali Lato a Kręcina.
Pojawia się wiele pytań, choćby o szkolenie. Kto dyrektorem sportowym federacji. Aktualnie jest Jerzy Engel, oraz oprócz kandydatów zapisywani są Stefan Majewski oraz Piotr Nowak. Co ze szkoleniem trenerów. Czy „kuleszówka” w obecnej sytuacje ma rację bytu? Bądź nie warto pomyśleć o kolejnym starym oraz nowatorskich wymaganiach, jeżeli zabiega o szkolenie trenerów? Ostatnie sprawdzanie oraz dla Romana Koseckiego, drugiego młodego wiceprezesa PZPN u boku Bońka. W „Cafe Futbol” „Kosa” był trwały. „Dajcie moment czasu” – ciągle powtarzał. Pewnie sto dni PZPN z nieznanymi jednostkami dostanie. Choć szczególnie o zwycięstwie zmian decyduje akurat te ważne sto dni. Boniek doskonale zdaje sobie z owego scenę, stąd

Możliwość komentowania jest wyłączona.