Stoch przeskoczył do Stocha

sporty zimowe

14,3 pkt – toż najznakomitsza tej zimy przewaga zwycięzcy nad drugim zawodnikiem w konkursie PŚ na skoczni dużej. Taką wziął w piątek Kamil Stoch nad Peterem Prevcem. W Willingen podwójny mistrz olimpijski z Soczi doskoczył do formy, na którą rywale nie umieli przyjąć w ważnych elementach ubiegłego sezonu. To właściwa nowość w tekście zakładających się 18 lutego MŚ w Falun. W sobotę konkurs drużynowy. Droga na szybko w Sport.pl o godz. 16.
Kapitalne 147,5 m w początkowej linii było ciosem nokautującym, jaki Stoch zadał wszystkim rywalom. Chcąc w rundzie finałowej na 142,5 m, Polak w znacznym stylu przypieczętował swą 15. wygraną w PŚ w pracy. Od obecnie nosi ich tyle jedyne co Kazuyoshi Funaki, Primoż Peterka i Ernst Vettori również w ocenie całych czasów zajmuje wśród seryjnych zwycięzców 15. miejsce. Z budową, do jakiej właśnie doskoczył, też w tym czasie może nastąpić pozycję 10. Andreasa Goldbergera, który w własnej funkcji wygrał w PŚ 20 startów.

Wiatr nie pomógł

Tylko to nie statystyki są w niniejszym elemencie najważniejsze. Wielka forma cieszy zwłaszcza w układzie Falun. Walka o medale MŚ odbędzie się w Szwecji już za trzy tygodnie. Nie wygląda na to, by Stoch był problem z życiem dobrej zdolności do tegoż etapu. Zwłaszcza iż dopiero teraz ustabilizował się na absolutnie najwyższym stopniu.

Poziomie chyba niedostępnym dla przyszłych.

Tym, którzy zdecydowane zwycięstwo Stocha w Willingen chcieliby uczyć jego szczęściem do wiatru, warto uzmysłowić, iż zawierał je w głównej kolejności, a w przeciwnej wynosili je przeciwnicy Polaka. W centralnym kroku Stoch świetnie wziął z podmuchów pod narty mających uśrednioną prędkość 0,77 m/s, a Prevc oraz Severin Freund, którzy ostatecznie stanęli poza niego na podium, byliśmy tylko 0,25 oraz 0,22 m/s. Na pewno również dzięki temu, zaś nie tylko dobrej metodzie i odporności wybicia Polak osiągnął aż 147,5 m, podczas gdy Słoweniec „tylko” 139, oraz Niemiec „zaledwie” 135,5 m. Lecz w drugiej części cała trójka odległości miała teraz podobne – Stoch 142,5, Prevc 144, Freund 146 – zaś tymże wespół to swój zawodnik był wiele niższe warunki, bowiem jemu wiało pod narty z prędkością 0,35, podczas gdy Prevcowi 0,66, a Freundowi 0,71 m/s. Mając pod opiekę wyniki tylko drugiej rundy, Stoch był inny, do Freunda stracił 1,9 pkt, a Prevca wyprzedził o 2,1 pkt. Zatem nie pozwolił rywalom wykorzystać lepszej pogody, no jak jeden zastosował ją w początkowej serii. W niej Prevcowi odleciał na 12,2, a Freundowi – na 16,7 pkt.

Dobry, lepszy, Stoch

Jeszcze tydzień temu, w Sapporo, Stoch był mniej wytrzymały na zmienne podmuchy. W liczbom konkursie nie poradził sobie, gdy spotkało mu skakać w najcięższych warunkach z ogromnej czołówki i wylądował na 11. miejscu (finalnie poprawił się, kończąc zawody na siódmej pozycji). A już następnego dnia był nowy, i w Willingen, wygrywając przeciwny raz tej zimy (po Zakopanem), pokazał, iż dalej rośnie. W piątek oddał pięć skoków. Tylko dobrych, dużo sprawnych i dobrych. Najgorzej zaszedłem w liczbie edycji treningowej, którą zbudował na 12. miejscu. Po napadu na rozpoznanie obiektu latał teraz na wygrywanie.

Oczekuje na to, że w piątek Stoch doskoczył do Stocha sprzed roku. Drugi w Willingen wygrał oba konkursy, jakie stanowiły modnymi sprawdzianami przed igrzyskami w Soczi. I tam, jak pamiętamy, Polak zaprezentował poziom niedostępny dla żadnego innego zawodnika. Świetnie, iż obecnie dzięki Kamilowi z odpowiednimi możliwościami będziemy czekać na Falun, w którym będzie on bronił złota wywalczonego przed dwoma laty na znacznej skoczni w Val di Fiemme. A skoro w Willingen oraz za tydzień w Titisee-Neustadt dobrze będzie błyszczał no gdy w piątek, toż w Szwecji stawanie się chętnym do wytworzenia tego, czego w Val di Fiemme w 2003 roku dokonał Adam Małysz i co on jeden osiągnął w Soczi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.