To już piąty raz z rzędu

sport

Jeszcze tydzień temu uważali szansę na zdobycie w sile. Wystarczyło jedynie dwa razy wygrać na wyjeździe – najpierw z Ukrainą, i po z Anglią, no oraz zawierać więcej na remis Wyspiarzy z Czarnogórą. Jednak zaraz po konkursu w Charkowie pozbyliśmy się złudzeń, a konkurencja na Wembley tylko umocniła pozycję biało-czerwonych w dolnej połówce tabeli grupy H. Jaki awans?! Jakie baraże?! Ale do barażowego nowego miejsca zabrakło nam aż ośmiu punktów, oraz do pierwszego nawet dziewięciu. Jednak to przepaść! Żeby chociaż ta Anglia była w ostatnich eliminacjach taka dobra, jednak… nic z ostatnich rzeczy. Żeby jednak w innym roku w Brazylii zdziałała cokolwiek. Byłoby nam choć kilku lżej…

Mołdawię oraz San Marino podopieczni selekcjonera Roya Hodgsona rozbili w puch, strzelając słabiutkim rywalom aż 22 gole, zaś nie tracąc żadnego. Ale ważne zwycięstwo nad silniejszym przeciwnikiem w części odnieśli tylko… w ubiegłym tygodniu. Po przeszło roku od rozpoczęcia eliminacji! Tak, tak, na szczyt tabeli udało się wspiąć Anglikom tylko dzięki czterem skromnym remisom i „rozstrzelaniu” słabeuszy. Utrzymali się oraz na tym topie, bo w odstępie pięciu dni pokonali Czarnogórę oraz Naszą. Wreszcie wygrali, także wtedy chociażby w średnim stylu, ale same bez fajerwerków. Niby oraz nie przegrali w eliminacjach ani razu, jednak takich niepokonanych jak Anglia dopiero w jednej Europie stanowiło w liczbie aż siedmiu. Na mundial pojadą więc Wyspiarze po raz piąty z urzędu, jednak oni ciż awanse do ME czy MŚ mają zawsze jako obowiązek, oraz wielkie cele dają sobie wówczas w efektach tych czempionatów.

W dziesięciu meczach Hodgson sprawdził aż 32 zawodników, a we wszystkich wystąpił tylko drink spośród nich, bramkarz Joe Hart. Tak to słowo „stabilizacja”, przynajmniej z pozoru, do reprezentacji Anglii niespecjalnie pasuje. Z żadnego z założeń selekcjoner nie musiał się jednak tłumaczyć, bo wielu jego wybrańców nie mogło występować w poszczególnych meczach z względu kontuzji. Na przypadek z w konkursu z Naszą, ze powodu na stresy, nie mogli być traktowani pod opiekę bramkarz Ben Foster oraz Glen Johnson, Ashley Cole, Theo Walcott, Alex Oxlade-Chamberlain, Aaron Lennon, Tom Cleverley oraz Andy Carroll, a dodatkowo za kartki pauzował Kyle Walker.

W trakcie eliminacji zrejterowało z kadry dwóch czołowych środkowych obrońców – John Terry i Rio Ferdinand, ale selekcjoner łatwo znalazł zastępców w osobach Gary’ego Cahilla i Phila Jagielki. Gdy kontuzji doznał najlepszy snajper narodowego zespołu, Wayne Rooney, nie bał się Hodgson sięgnąć po reprezentacyjnego „żółtodzioba”, aczkolwiek już 31-letniego Rickiego Lamberta. Ale szczęśliwą rękę posiadał więcej selekcjoner do młodzieży, bowiem wtedy zbyt jego kadencji szansę debiutu dostali nastolatkowie – wspomniany Oxlade-Chamberlain oraz Ross Barkley, oraz niewiele z nich starszy Andros Townsend. A wszyscy tę szansę wykorzystali!

Na medal w wynikach MŚ reprezentacja Anglii oczekuje od 1966 roku. Później, jeszcze tylko raz, w 1990 roku we Włoszech, pod wodzą selekcjonera Bobby’ego Robsona, oraz z Paulem Gascoigne’em oraz Garym Linekerem w siłach głównych, zbliżyli się Anglicy do strefy medalowej, ale przygotowało się na łzach „Gazzy” po przegranym – w projektach karnych z RFN – meczu o rozwój do wniosku oraz tylko czwartym miejscu. A przez niewykorzystane „jedenastki” przegrali Wyspiarze także mundiale w 1998 oraz 2006 roku. W „relacji do Brazylii” jednak gole z karnych (Frank Lampard – dwa razy, oraz Rooney oraz Daniel Sturridge) posiadali już strzelić. Ale styl gry reprezentacji Anglii, zwłaszcza gdy trzeba przeprowadzać prace w ataku pozycyjnym, albo szybko uciekać z ataku do obrony, wciąż pozostawia wiele do życzenia. I ponieważ nie zawsze znajduje się ją z ważną przyjemnością.

Wytknął ten błąd, przypomniawszy się ostatnio brytyjskim kibicom w danej bardzo interesującej autobiografii, Harry Redknapp. Dziś menedżer prowadzi pierwszoligowy Queens Park Rangers, choć półtora roku temu dochodził, iż – po dymisji Fabio Capello – zostanie nowym selekcjonerem Anglików. Redknapp (miał prowadzić kadrę z Brendanem Rodgersem w kwestii asystenta!) nadal nie może zgodzić się z opinią działaczy Football Association, którzy to wybrali Hodgsona, natomiast nie faworyta mediów, kibiców i większości zawodników (ze Stevenem Gerrardem oraz Rooneyem na czele), zatem jego. A do ostatniej fazy nie wie, dlaczego przegrał. Czy dlatego, iż Hodgson był dostępniejszy (FA musiałoby zapłacić Tottenhamowi, ówczesnemu pracodawcy Redknappa, wielomilionowe odszkodowanie), czy dlatego, iż był przyjemniejszy, gotowy na ustępstwa i kompromisy. Awans do wniosków MŚ dowodzi jednak, iż FA aż tak daleko się nie pomyliła, choć Redknapp uważa, iż reprezentacja Anglii nie ma tożsamości oraz że ostatnim jej selekcjonerem z wizją był Glenn Hoddle. Tylko mógł przecież Redknapp zemścić się na działaczach FA. Ofertę pracy z reprezentacją Ukrainy jednak odrzucił. Oraz żeby ją wziął oraz pobił rodaków w rywalizacji o brazylijski mundial, to reprezentację Anglię na że mógłby poprowadzić… w rozgrywkach Euro 2016.

Natomiast na wynik jeszcze anegdota z książki Redknappa. Ale teraz bez reprezentacyjnego wątku. Jeżeli był Harry menedżerem West Hamu, skierował do grupy Paulo Futre z AC Milan. Portugalski napastnik miał zadebiutować w wyjazdowym meczu z Arsenalem. W szatni zawodnik dostał od trenera koszulkę z „16” i… za chwilę ją odrzucił. – Futre z dziesiątką, i nie z pieprzoną szesnastką. Eusebio działał z „10”, Pele działał z „10”, Maradona działał z „10 i Futre i wykonywa z „10” – wykrzyknął Redknappowi w postać zawodnik. Menedżer spokojnie tłumaczył, iż numery zostały podzielone pomiędzy zawodników wcześniej, zanim Futre przypadł do grupy, że do meczu z Arsenalem zostało tylko 45 chwili oraz nic się szybko nie da zrobić. – Futre działał z „10” w Milanie, z „10” w Atletico Madryt, z „10” w Porto, z „10” w Benfice, z „10” w Sportingu i z „10” będzie wystawiał w West Hamie – nie rezygnował piłkarz. Redknapp te szybko się zdenerwował i powiedział, iż albo zawodnik zakłada koszulkę, albo idzie z szatni. I… Futre wyszedł.

W poniedziałek zaś wrócił Portugalczyk do związku ze swoim agentem i prawnikami. Raz więcej zażądał „10”. Redknapp zaczął informować o dobrze sprzedających się klubowych koszulkach z „16” z nazwiskiem Futre, iż powinien będzie ostatnim, jacy je zdobyli zwracać pieniądze. – To ja zapłacę. Czy 100 tysięcy funtów wystarczy? – zaoferował Paulo, i jego prawnicy pokazali Redknappowi kontrakt zawodnika, w którym , jak byk stało, iż Futre w WHU jest grać z „10”. Dobito targu. Natomiast na tył Portugalczyk przekonał do wymiany numerów na koszulkach Johna Moncura, który do ostatniej pory pracowałeś z „10”. Nie było tematu, zwłaszcza, iż Futre zaproponował mu dwutygodniowy pobyt w domowej willi w Algarve, z czego Anglik podczas wakacji nie omieszkał skorzystać.

Możliwość komentowania jest wyłączona.