Walka o mundial

sport

Liga Mistrzów pędzi, Liga Europejska stara się ją dogonić, ligi krajowe powoli wbiegają na najwyższe okrążenie, oczywiście z elementem rodzimej, zreformowanej Ekstraklasy, która także pod tym powodem stanowi o kilka długości z końca. Krótko mówiąc, piłkarska gonitwa wprowadziła w najpopularniejszą fazę. Skoro teraźniejszość wywołuje wypieki na policzkach i nudy nie ma, toż nie posiada te względu, żebyśmy przesadnie dbali o przyszłości. A tymczasem, we wtorek 4 marca wypadło równo sto dni do inauguracji mistrzostw świata w Brazylii. Studniówka zawsze wywołuje emocje oraz podniecenie. Spośród nią ruszyło się odliczania i prawdziwe przygotowanie. Mniej czasu na eksperymenty oraz poszukiwania, dobrze na dopasowanie wybranego już garnituru i kończenie go na ten guzik. To teraz pora, żeby dobrze się prezentować.

Dla „La Gazzetta dello Sport” studniówka stawała się okazją do wykonania sondy wśród znamienitych ekspertów. Dwudziestu trenerów i piłkarskich osobowości dostało po cztery pytania.

1. Kto wygra mundial?
2. Dokąd dotrze reprezentacja Włoch?
3. Kto będzie gwiazdą turnieju?
4. Kto będzie stanowił najwyższy wpływ na grę Italii?

Carlo Ancelotti wskazał na Brazylię, od reakcji na kolejne pytanie wywinął się stwierdzeniem: – Każdemu sprawimy kłopoty, dalej wskazał na Leo Messiego i Andreę Pirlo. Rudi Garcia, z którego stanowiskiem we Włoszech rozpoczęliśmy się bardzo liczyć, podzielił zdanie Ancelottiego w ról przyszłego mistrza świata, Italię patrzy w półfinale, za gwiazdę uznał Francka Ribery’ego, a Włochów ma zbawić Francesco Totti (który oznajmił, iż na mundial się nie wybiera, skupia się na Romie i powiększeniu rodziny). Jedziemy dużo i trzymamy się przy Vincenzo Montelli. Trener Fiorentiny pojechał na łatwiznę w problemie 1: Brazylia lub Niemcy i celu 2: – Być nas na wszystko, bardziej sensowny istniał w zakładzie 3: Leo Messi oraz 4. Giuseppe Rossi. Dla Gianniego Rivery również faworytem jest Brazylia, o szansach Włoch wypowiedział się optymistycznie, jednak bez konkretów: – Pójdzie nam tak, gwiazdy nie wybrał, zaś reprezentacja może liczyć na Cesare Prandellim. Clarence Seedorf nie wyłamał się i zarówno w złoto ubrał Brazylię, Włochów zlokalizował w liczbie czwórce, Neymar według niego zaświeci najjaśniej, a czwarte pytanie pozostawił bez komentarza. A jeszcze prognozy Dino Zoffa: Brazylia, Italia chociaż w półfinale, Leo Messi lub Cristiano Ronaldo, Giuseppe Rossi.

Z sondy przeprowadzonej na starannie wyselekcjonowanej grupie wyszło, że pewnym faworytem do pokonania jest Brazylia (17 głosów; 2 otrzymały Niemcy oraz 1 Argentyna). 12 ekspertów widzi Italię w półfinale, 4 w celu, a 4 jeszcze gdzie indziej (nikt nie odważył się powiedzieć, iż stanie mistrzem, ale Włosi są przesądni). Gwiazdą ma stać Leo Messi, tak typowało 12 panów, 2 głosy otrzymał Neymar, sześć rozłożyło się na sześciu różnych piłkarzy. A największe rozproszenie zapanowało w zestawie włoskiej gwiazdy: po 4 głosy dostali Mario Balotelli, Andrea Pirlo i Giuseppe Rossi, 3 Cesare Prandelli, oraz po 1: Antonio Candreva i Francesco Totti, człowiek z mistrzów w 2006 roku a gość ze srebrnej młodzieżówki w 2013 roku.

Sukcesy tej sondy wlały trochę optymizmu w centrum włoskich kibiców (kto żebym nie chciał Azzurrich w półfinale?). Ponieważ wokół powodów do skakania z przyjemności mało. Za chwilę w Lidze Mistrzów jedynymi mieszkającymi na co dzień w Serie Oraz pozostaną – o zgrozo (tak z włoskiego punktu widzenia) – sędziowie. Teraz, kiedy wszyscy używają sobie na nich ile wlezie, to coraz boleśniejszy policzek niż odpadnięcie Juventusu, Napoli i pewnie Milanu. W Lidze Europejskiej za porażki na froncie LM próżno szukać pocieszenia. Reprezentacja? Również nie wielka dodatkowo nie niezależna od polemik. Ostatnio wiele krytyki spadło na Cesare Prandellego zaś jego kodeks etyczny, który przed meczem z Hiszpanią wymagał mu wycofać z założenia Daniele de Rossiego i Domenico Berardiego. Pierwszy zdzielił Mauro Icardiego, drugi potrzebował tylko 47 sekund, żeby zwalić z nóg obrońcę Parmy.

Ja w dowolnym razie mam z Prandellim, gdyż w jego chodzeniu jest nieco ze skutecznej metody głoszącej, iż dużo zapobiegać niż leczyć. Jeśli napiętnuje takie pozycje gdy w konkursach Romy oraz Sassuolo i winowajcom dodaje do poznania, że pod żadnym pozorem ich nie toleruje, to stanowi duże prawdopodobieństwo, iż osobiście nie padnie ich ofiarą. Dla dobra reprezentacji.

Rozpoczął od sondy, a wykonam na grze, gdy więc przy studniówce. Pod tym konkretnie wpisem zbieram reakcji na trzy pytania:

1. Kto zostanie mistrzem świata?
2. Jak wysoce zajdzie reprezentacja Włoch?
3. Kto zostanie królem strzelców?

Dla najlepszego proroka ufunduję nagrodę w twarzy oficjalnej koszulki – tej nowej, eleganckiej z guziczkami, mi skąd się podoba – reprezentacji Włoch. Ogłoszenie zwycięzcy po mistrzostwach. Odkurzcie swoje szklane kule i nadawajcie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.