Włoska skłonność do przesady

sport

Włosi mają skłonność do przesady a często teraz, gdy uparli się, żeby znaleźć obok siebie piłkarza, którego będzie zazdrościł im pełny świat, ich opinie i myśli trzeba stosować nie całkiem poważnie. A więc zdanie, że po mistrzostwach świata w Brazylii liczbę tego pracodawcy będzie mało niższa niż Garetha Bale’a albo że to zaledwie kwestia czasu, jak zostanie najlepszym piłkarzem globu, wypadałoby jak mało fachowe, oraz zaledwie życzeniowe pozostawić bez komentarza. A nie mogę. Bo na tak silne teorie odważyli się mężczyzny z autorytetem.

Pierwszą wydał w poniedziałkowym komentarzu do weekendowej kolejki dziennikarz „La Gazzetta dello Sport” Luigi Garlando, którego pióro oraz zerknięcie na futbol bardzo mi odpowiada oraz zapewnia. Drugą wygłosił Antonio Conte, zaś on jak Wam doskonale wiadomo zwykle choćby na torturach nie da z siebie wycisnąć indywidualnych cenzurek. Będzie właśnie w kółko klepał, iż drużyna jest najistotniejsza, że ludzie wygrywają a ludzie przegrywają, natomiast tym odpowiednie banialuki. Tym razem złamał się bez zakucia w dyby. Nie zastanawiam się temu wyjątkowo. Idzie w obrębie o talent wyjątkowy, krystaliczny, nieskazitelny. O Paula Labile Pogbę.

Czytam u Garlando, iż elegancją cechów i taktyczną mądrością może robić Patricka Vieirę, oraz osobę, przygotowanie atletyczne oraz porywczość charakteru (czerwoną kartką uczcił debiut w reprezentacji Francji, oraz w końcówce sezonu opluł prowokatora Salvatore Aronikę z Palermo) przywołują wspomnienie o Franku Rijkaardzie. Ale porównywać go do kogokolwiek powodu nie ma, ponieważ Pogba nie jest wirtuozem w poszczególnym elemencie – to doskonała maszyna, mogąca na dowolnym metrze boiska wziąć się w najbardziej prawy do sprawy sposób. Włoscy dziennikarze mają nieograniczoną fantazję, a Garlando jest oprócz nich prymusem, więc jest poetyckie porównania. Wyszło mu, iż Pogba to atleta z NBA o brazylijskich stopach. Francuz uwielbia LeBrona Jamesa i gorąco w momencie wolnym wybiera się w koszulkę koszykarskiego gwiazdora. Z kolumn na boisku wykonuje powietrzne akrobacje nie mniej efektowne niż gwiazdy z NBA, tyle iż oni stosują górnych, i on dolnych kończyn. Czytam dalej: z Arturo Vidalem są jak trąba powietrzna. Zdmuchnęli Lazio i Sampdorię. Kreują (grę Juve) i zmieniają (defensywę przeciwnika). Oraz zarazem Pogba tworzy na boisku metryce wbrew. Każdy dwudziestolatek jest pazerny na pamięć, którą jednak gwarantują gole, i w trwaniu nie podawałby w Genui Carlosowi Tevezowi. On podał, ponieważ teraz nie potrzebuje niczego udowadniać oraz zabiegać o tanią sławę. Jest także to.

W Superpucharze Włoch i na inaugurację sezonu Pogba również i mnie uwiódł. Zresztą zrobił to szybko dawno. Moje zainteresowanie nim występowało powoli. Gole z Napoli oraz Bolonią przyjąłem spokojnie, jednakże jego dwa pociski wystrzelone w stronę bramki Udinese trafiły i we mnie. Zatem było nieco niesamowitego. Od tamtego meczu już mówił go kiedy najbardziej serio, a nie jak nowego młodego piłkarza, który pojawił się w Juventusie tylko na chwilę przed niemal przymusowym kilkumiesięcznym albo nawet kilkusezonowym wypożyczeniem. Zrozumiałem, że więc nie meteoryt, tylko gwiazda.

Doceniłem mądrość oraz energię Giuseppe Marotty, który najpierw wykradł go wprost z jamy tak szczwanego lisa jak sir Alex Ferguson a który później, właśnie trochę więcej rok temu potrzebował odpierać ataki dziennikarzy. Uznawali za złe dyrektorowi, iż nie dopilnował kwestii związanych z transferem Marco Verrattiego, którego sprzątnął mu sprzed nosa Leonardo z Paris SG. Marotta wcale niespeszony grzecznie także z pełnym przekonaniem odpowiedział. – Nie traktujemy Verrattiego, tylko mamy silniejszego. Wymienia się Pogba. Paul Pogba. Ale facet miał rozeznanie. Za ten pewien transfer należy mu się dozgonny szacunek.

Dla dwudziestolatka Conte zmienił ustawienie kadry oraz dokładnie tworzy go do osobie następcy Andrei Prilo. Teraz szukając danej z dalekich źródeł o Francuzie, znalazłem w Youtubie sam z ważnych jego wywiadów udzielonych włoskim mediom, konkretnie stacji Sky Sport. Też po angielsku wspominałem o sobie. Jak toż w Manchesterze wykorzystywano go zbyt Mario Balotellego oraz wnoszono o autografy. Jak zatem może prezentować na wielu pozycjach, nawet gdy Andrea Pirlo. Bieżące rok temu grało jak błazenada połączona z bezczelnością. Dziś nie drażni nawet kilkoro. Robicie sobie walkę z różnej części meczu z Sampdorią, kiedy Pogba z milimetrową dokładnością rzucił piłkę na osobę Stephana Lichtsteinera oraz Szwajcarowi zabrakło niewiele, żeby padł gol. Takie zagrania jeszcze niedawno wybierały się w arsenale generała Pirlo.

Niedawno Włosi napisali, iż Pirlo wbiegł obecnie na to okrążenie. Do mistrzostw świata w Brazylii pod jego spojrzeniem na dalszą chwałę reprezentacji będzie się kształcił Verratti. Jednakże w Juventusie przyjdzie czas Pogby, który – ponownie wrócę do punktu Garlando – jest studentem nie muszącym się wiele uczyć, ponieważ już niemal wszystko może. W Juve wybierali się nim zajmować przez długie lata, doczekać wspólnie czasów, jak zostanie profesorem. Z racji nie tylko wrodzonej klasy, ale także wysługi lat byłby poważnym spadkobiercą numeru 6, kojarzonego przede wszystkim z Gaetano Scireą. A jak za rok u bram Turynu stawią się szejkowie z czekiem na 60, 70, 80, oraz że nawet 100* milionów euro, więc co więc zrobić?

Możliwość komentowania jest wyłączona.