Zatrzymany w ćwierć finale przez Berdycha

tenis

Rozstawiony z numerem trzecim Rafael Nadal przegrał z Czechem Tomasem Berdychem (7.) 2:6, 0:6, 6:7 (5-7) w ćwierćfinale turnieju Australian Open. Hiszpański tenisista w dwóch poprzednich wyjazdach w wielkoszlemowej imprezie w Melbourne przyjechał do celu.
Wtorkowy pojedynek tych tenisistów był wskazywany jako możliwość Nadala na ustanowienie rekordu najdłuższej serii zwycięstw nad jednym rywalem w singlu. Żaden inny tenisista w liczonej od 1968 roku Open Porze nie pokonał bowiem dużego uczestnika w 18 konkursach z urzędu. Imponująca passa tenisisty z Majorki w okazjach z Berdychem zaczęła się w 2007 roku. Wcześniej walczyli ze sobą także czterokrotnie oraz trzy z tychże spotkań zdecydował na znaną przewaga Czech.
Przed przystąpieniem tegorocznych zmagań w Melbourne Nadal podkreślał, iż – ze sensu na terapię wyrostka robaczkowego, którą ukończył jesienią a związaną spośród bieżącym przerwę – nie należy go oceniać do ciała faworytów liczby w tymże okresie odsłony Wielkiego Szlema. Początkowo chodził w Australii nierówno, ale pakowało się iż w dzisiejszych dniach wrócił do efektywnej kondycji. Eksperci spodziewali się, że we wtorek ustalą jego pięciosetowy mecz z Berdychem, ale Czech wiele szybko uporał się z dużo notowanym rywalem.
28-letni Hiszpan osiągnął ćwierćfinał jeszcze w każdym z siedmiu poprzednich stopni w Melbourne. Wygrał turniej sześć lat temu, i w dwóch nowych startach (2012, 2014 – w 2013 roku nie brał wkładu w loterii) dojechałem do finału. Przed rokiem w kluczowym spotkaniu wojnę ze Szwajcarem Stanem Wawrinką utrudniła mu kontuzja pleców. W dalszej perspektywie sezonu i zmagał się z pozostałymi tematami zdrowotnymi, m.in. urazem kolana.
Berdych w półfinale Australian Open zagra następny raz w pracy. Na tym czasie zakończył udział w ubiegłorocznej edycji. W najlepszej czwórce Wielkiego Szlema złapał się po raz piąty, co zapewnia mu trzecie lokum w ocenie każdych etapów mającej czeskich tenisistów. Skuteczniejsi od 29-letniego zawodnika pod tymże powodem są Ivan Lendl, który później przyjął amerykańskie obywatelstwo – z 27 występami w półfinale turniejów tej role, oraz Jan Kodes – z sześcioma.
Berdych jeszcze tylko raz brał wkład w znaczącym spotkaniu Wielkiego Szlema. Pięć lat temu podczas Wimbledonu zaszedłem w nim… Nadalowi. O przekazanie tego dokonania w Melbourne wygra ze zwycięzcą meczu między rozstawionym z punktem szóstym Brytyjczykiem Andym Murrayem oraz reprezentantem gospodarzy Nickiem Kyrgiosem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.